Prostat kanserli hastalar için tomoterapi ve cyberknife robotik radyocerrahi tedavi planlarının dozimetrik karşılaştırması
Dosimetric comparison of tomotherapy and cyberknife robotic radiosurgery treatment plans for prostate cancer patients
  1. Tez No: 494349
  2. Yazar: MUHAMMED EDİP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
SBRT, EBRT içinde yer alan tipik olarak 5 cm'den küçük ekstrakraniyal lezyonları yüksek radyasyon dozu kullanarak ışınlayan bir tekniktir. Bu tez çalışmasında, düşük ve orta risk düzeyine sahip -daha önce tedavi görmüş- 10 prostat kanseri hastasına ait CT görüntüleri kullanılarak Tomoterapi ve CyberKnife cihazlarında hazırlanan tedavi planlarının SBRT tekniği açısından dozimetrik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan planlamalarda hedef hacme 5 fraksiyonda, toplamda 36.25 Gy reçetelendirilmiş doz tanımlanmıştır. Planlamalar sonucunda DVH kullanılarak hedef hacim için HI, CI, nCI tedavi parametreleri, kritik organ hacimlerine karşılık gelen doz değerleri ve fraksiyon başına MU ve tedavi süreleri hesaplanmıştır. Elde edilen bu değerlerin istatistiksel analizinde Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi kullanılmıştır. CyberKnife ve Tomoterapi'de hazırlanan tedavi planlarında hedef hacimler için elde edilen verilerin dozimetrik karşılaştırması yapıldığında HI, CI ve nCI değerlerinin her birinde p< 0.05 çıkmıştır. Kritik organlardan rektum (%5, %10, %20, %50) ve mesane (5cc, 10cc) hacimlerine karşılık gelen doz değerlerinin hepsinde p0.05 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SBRT is a technique that irradiates extracranial lesions being typically smaller than 5 cm within ERBT via high radiation dose. This paper attempts to aim to compare dosimetrically some treatment plans worked out on Tomotherapy and CyberKnife devices by means of using of CT images belong to 10 patients with prostate cancer having low and medium risk level -got a treatment before- in terms of SBRT technique. Prescribed dose of 36.25 Gy in total for 5 fractions is designated to the target volume. As a result of the plans, HI, CI, nCI treatment plans, dosage values corresponding to critical organ volume and MU for per fraction as well as treatment durations have been calculated for the target volume by using DVH. In analysis of the obtained values, the Wilcoxon Signed Ranks Test has been used. Having been done dosimetric comparison of the obtained data for the targeted volumes in the treatment plans worked out on CyberKnife and Tomotherapy, p< 0.05 is occurred for each HI, CI and nCI values. Whilst p< 0.05 is found out in all dosage values correspond to rectum from critical organs (%5, %10, %20, %50) and volume of bladder (5cc, 10cc), dosage values corresponding to femur heads (right-femur, left-femur, 10cc) are calculated as p> 0.05. When analyzed with respect to MU for per fraction and the treatment duration, both of them are also p< 0.05. Statically, CI and nCI parameters on CyberKnife are found out better comparing to Tomotherapy, whereas, HI parameter on Tomotherapy is found better comparing to CyberKnife. As Tomotherapy preserves the bladder and the rectum much better compared to CyberKnife, femur heads give also similar outcomes on the both of devices. When compared of MU for per fraction and the treatment duration, much better results are acquired on Tomotherapy than CyberKnife does.