Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda transteoretik modele göre evde uygulanan hemşirelik girişimlerinin sigara bırakmaya etkisi
The effect of home nursing interventions based on transtheoretical model for smoking cessation in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 494386
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEŞER, PROF. DR. OĞUZ KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Olan Hastalarda Transteoretik Modele Göre Evde Uygulanan Hemşirelik Girişimlerinin Sigara Bırakmaya Etkisi Figen ÇAVUŞOĞLU Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi [email protected] Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda transteoretik modele göre evde uygulanan hemşirelik girişimlerinin sigara bırakmaya etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada deneysel tasarım kullanılmıştır. Araştırma girişim grubunda 33, kontrol grubunda 35 kronik obstrüktif akciğer hastası ile tamamlanmıştır. Veri toplama formu olarak sosyodemografik özellikler bilgi formu, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi, Transteoretik Modele ait Karar Alma Ölçeği, Öz-yeterlik Ölçeği, Değişim Aşamaları Ölçeği ve Davranış Değiştirme Yöntemleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, iki oran testi, ki kare, Mann Withney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect Of Home Nursing Interventions Based On Transtheoretical Model For Smoking Cessation in Patients With Chronic Obstructive Pulmonary Disease Figen CAVUSOGLU Dokuz Eylul University Faculty of Nursing [email protected] Objective: The aim of this study is to evaluate the efficiency of nursing intervention based on smoking cessation transtheoretical model in patients with COPD who smoke Method: Experimental design was used in the study. Thirty-three patients in the study group were completed with 35 chronic obstructive pulmonary disease patients in the control group. Sociodemographic characteristics data form, Fagerstrom Nicotine Dependency Test, Transteoretic Model Decision Making Scale, Self-efficacy Scale, Change Stages Scale and Behavior Modification Scale were used as data collection form. In the analysis of the data, the significance test of the difference between the two means, the significance test of the difference between two peers, the two-ratio test, Chi square, Mann Withney U test and Wilcoxon test were used.