Sağlıklı bireylerde iki tür pektoralis minör self germenin pektoralis minör boyu, skapular yukarı rotasyon, omuz postürü ve periskapular kas kuvvetine etkisi
The effect of two types of self pectoralis minor stretching on pectoralis minor length, scapular upward rotation, shoulder posture and strength of periscapular muscles in healthy individuals
- Tez No: 494407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; sağlıklı bireylerde iki tür pektoralis minör self germenin pektoralis minör kısalığı, skapular yukarı rotasyon, skapular diskinezi, omuz ve baş postürü ve periskapular kas kuvveti üzerine etkisini belirlemek ve bu germe yöntemlerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya Mayıs 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nda 60 kişi alındı. Katılımcılar değerlendirme ve germe programına başlamadan önce randomize edilerek iki farklı self germe ve bir kontrol grubundan birine dahil edildi. Birinci germe grubuna (n=20) ayakta self germe, ikinci gruba (n=20) yatakta self germe uygulandı. Kontrol grubuna (n=20) herhangi bir germe yapılmadı. Germeler 30 sn, 3 germe, aralarda 15'er sn dinlenme şeklinde yapıldı. Katılımcıların demografik bilgileri, pektoralis minör boyu, skapular disknezi testi sonucu, skapular yukarı rotasyon, omuz ve baş postürü ve periskapular kas kuvveti ölçülerek kaydedildi. Değerlendirmeler germeden önce ve germeden hemen sonra olmak üzere iki kez yapıldı. Kontrol grubuna ilk ölçümlerden sonra herhangi bir germe uygulaması yapılmadı. Bu bireyler ilk ölçümden yaklaşık 2 dakika (diğer grupların germe süresi kadar) sonra tekrar değerlendirildi. Bulgular: Demografik ve antropometrik özellikler gruplar arasında benzerdi (p>0.05). İki germe grubunda, kontrol grubuna göre germe önce ve sonrası karşılaştırdığında Pektoralis Minör İndeksi (PMI), omuz protraksiyon postürü (OP), serratus anterior (SA), üst trapez (ÜT), orta trapez (OT) ve alt trapez (ATrap) kas kuvvetleri ve 0°-120° arası skapular yukarı rotasyonda (SYR) anlamlı gelişme olduğu belirlendi (p0.05). Diğer ölçümlerde anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). Sonuç: Sağlıklı bireylerde bu iki tür germenin omuz postürü, periskapular kas kuvveti ve pektoralis minör boyuna olumlu etkileri olduğu sonucuna varıldı. Yatarak germenin SA ile ÜT kuvveti ve 0°-120° arası SYR artışında diğer germeden ve kontrol grubundan daha üstün olduğu gürüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of two types of self pectoralis minor stretching on pectoralis minor length, scapular upward rotation, scapular dyskinesis, shoulder and head posture and periscapular muscles in healthy individuals and to compare these stretching methods. Method: This study was done between May 2016 and May 2017, 60 people were enrolled in this study at Dokuz Eylül University School of Physical Therapy and Rehabilitation. Before starting the evaluation and stretching program, participants were randomized into: control group or one of the two self-stretching groups. In the first stretching group (n = 20); self-stretching was performed in standing position while in the second group (n = 20) self-stretching was performed in supine. No stretching was performed in the control group (n = 20). Stretching exercises were held in 30 sec hold for 3 stretching sets with 15 sec intervals. Participants' demographic information, pectoralis minor length, scapular dyskinesis test result, scapular upward rotation degree, shoulder and head posture, and periscapular muscle strength were recorded. The assessments were made before and after the stretching. No stretching was applied to the control group after the first assessments. These participants were re-evaluated approximately 2 minutes (equal to stretching period of the other groups) after the initial assessments. Results: Demographic and anthropometric characteristics were similar between the groups (p> 0.05). In the two stretching groups, Pectoral Minor Index (PMI), shoulder posture (OP), serratus anterior (SA), upper trapezius (UT), middle trapezius (OT) and lower trapezius (AT) and scapular upward rotation (SYR) between 0 ° and 120 ° were significantly improved compared to control group (p 0.05). No significant difference was observed in other measurements (p> 0.05). Conclusion: In healthy individuals, these two types of stretching have positive effects on shoulder posture, periscapular muscle strength and pectoralis minor length. It was seen that the supine stretching was superior to the other stretching group and controls in improvement of SA and UT muscle strength, and SYR between 0 ° and 120 °.