Hipermobilite sendromunda postural kontrol mekanizmalarının araştırılması
Investigating the postural control mechanisms in hypermobility syndrome
- Tez No: 494409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Hipermobilite sendromu (HS) hipermobiliteye ek olarak çeşitli muskuloskeletal problemlerin görülmesi ile karakterize klinik bir sendromdur. Literatürde, HS'li bireylerde denge ve postural kontrol ile ilgili çalışmalar sayıca azdır ve bu çalışmalarda çoğunlukla statik parametrelerin incelendiği görülmektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı HS tanısı alan bireyler ve sağlıklı bireyler arasında statik ve dinamik postüral kontrol açısından bir fark olup olmadığının araştırılmasıdır. Yöntem: Beighton kriterlerine göre hipermobil olduğu saptanan ve Brighton kriterlerine göre HS tanısı alan 50 olgu (45 kadın, 5 erkek, ortalama yaş: 21,02±0,38 yıl) ve hipermobil olmayan 47 sağlıklı birey (26 kadın, 21 erkek, ortalama yaş: 21,72±2,13 yıl), statik ve dinamik postüral kontrol açısından Balance Master denge ve performans cihazı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar yaş ve vücut kütle indeksi açısından benzerken, gruplar arasında boy ve vücut ağırlığı açısından farklar saptandı. HS'li olgularda stabilite limitleri testinde öne doğru ulaşılan son nokta, birleşik uzanılan maksimum uzaklık ve tandem yürüyüş testinde adım genişliği parametrelerinin sağlıklı olgulara göre farklı olduğu bulundu. Ayrıca Beighton skoru ile tandem yürüme testi parametrelerinden adım genişliği, stabilite limitleri testinden öne ve öne-sağa ulaşılan son nokta parametrelerinin ilişkili olduğu tespit edildi. Sonuç: Hipermobilite sendromuna sahip bireylerde, kontrollere göre özellikle yürüme sırasında adım genişliğinin azaldığı dikkat çekmektedir. Rehabilitasyon programları planlanırken bu farklılığın göz önünde bulundurulmasının rehabilitasyon profesyonellerine yol göstereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hypermobility syndrome (HS) is a clinical condition which characterized by accompanying various musculoskeletal problems. In literature, studies investigating balance and postural control in individuals with HS are scarce and most of these studies focus on static parameters. Thus in this study it is aimed to investigate whether there is a difference between static and dynamic postural control between healthy and hypermobile individuals. Method: Fifty individuals (45 female, 5 male, mean age: 21,02±0,38 years) identified as hypermobile according to Beighton criteria and diagnosed with HS according to Brighton criteria, and 47 healthy individuals (26 female, 21 male, mean age: 21,72±2,13 years) were included in this study. Static and dynamic postural control assessments were conducted by using Balance Master (NeuroComSystemVersion 8.1.0, B100718, 1989-2004 NeuroCom® International Inc. USA) Results: Both groups indicated no statistical difference between age, body mass index, however it was determined that there is a difference between height and weight values. There is significant difference between individuals with HS and health people in forward end point excursion, maximum excursion parameters of limits of stability test and step width parameter of tandem walk test. Additionally, it was observed that Beighton score was related to step width parameter of tandem walk test, forward-right end point excursion, parameters of limits of stability test results. Conclusion: Individuals with HS indicated a significant step width during gait. According to our results, aforementioned information may help and lead professionals throughout the process while planning rehabilitation programs.