Aort kapak replasmanında biyoprotez kapak kullanımının postoperatif trombositopeni ile ilişkisi
- Tez No: 494414
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YEKELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Aort kapak cerrahisinde çok sayıda onarım prosedürü olmakla birlikte en sık başvurulan yöntem kapak replasmanıdır. Güncel olarak heterogreft, homogreft ve otogreft olmak üzere 3 grup biyoprotez kapağın yanında çok farklı türde profil ve yapıya sahip mekanik kapaklar da mevcuttur. Aort kapak cerrahisi komplike bir operasyon olup, hastaların preoperatif, peroperatif ve postoperatif süreçde multidisipliner takip edilmesi gerekir. Diğer cerrahilerde olduğu gibi aort kapak cerrahisinde de kanama problemi mortalite ve morbitide artışındaki en önemli etkendir. Kanama ve koagulasyon sistemi için en önemli parametre trombosit miktarı ve fonksiyonlarıdır. Biyoprotez aort kapak replasmanları sonrası postoperatif olarak hastalarımızda oluşan trombositopeni nedenleri, olası muhtemel komplikasyon ve sonuçları üzerine bir irdeleme ve analiz yapmayı amaçladık. Çalışmamızda; Dr.Siyami Ersek Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde; Ocak 2013 – Eylül 2017 tarihleri arasında, biyoprotez AVR yapılan 97, mekanik protez AVR yapılan 100 ve CABG yapılan 100 hasta olmak üzere toplam 297 hastayı retrospektif olarak değerlendirdik. Hastaları yaş,cinsiyet, preoperatif ve postoperatif 30. güne kadar trombosit sayıları, kullanılan kapak cinsleri, kullanılan kapak ölçüleri, kanama revizyonu yapılıp yapılmadığı, İABP ve hemodiyaliz kullanılıp kullanılmadığına göre inceledik. Biyoprotez AVR yapılan hastalarda trombositopeni görülme sıklığı ve şiddetindeki artış, mekanik protez kullanılan AVR ye göre ve CABG yapılan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Aortic valve replacement is the most resorted modality among surgical interventions for the aortic valve disease though various aortic valve repair methods are present. Currently, beside three types of bioprostheses(heterograft, homograft, autograft), there is a wide range of mechanical prostheses. Due to complex nature of the aortic valve diseases and aortic valve surgery, multidisciplinary evaluation is needed pre-, per-, and post-operatively. Bleeding is the major cause of the mortality and morbidity in aortic valve surgery as is in most of other surgical procedures. Thrombocyte functions and blood thrombocyte levels are the most important parameters in terms of hemostasis and bleeding. We aimed to study the causes and possible complications of postoperative thrombocytopenia observed in patients undergone bioprosthetic aortic valve replacement . In this study, we evaluated 297 patients retrospectively, of which 97 undergone bioprosthetic aortic valve replacement, 100 undergone aortic valve replacement by mechanical prosthesis, and 100 undergone coronary artery bypass grafting between January-2013 and September-2017 at the Department of Cardiovascular Surgery in Dr. Siyami Ersek Hospital. We evaluated patients in terms of age, gender, preoperative and postoperative first 30-day blood thrombocyte levels, type and size of the valve prosthesis used, occurrence of bleeding complication that needed intervention, need for intraaortic balloon pump, and need for renal replacement therapy.