Uygulanan anestezi tekniğinin fleksibl üreterorenoskopi sonuçları ve cerrah konforu üzerindeki etkisi
The effect of anesthesia type on flexible ureterorenoscopy results and surgeon comfort
  1. Tez No: 494435
  2. Yazar: MURAT ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKBULUT, UZMAN FARUK ÖZGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
Amaç: Böbrek taşı cerrahilerinin hem genel anestezi (GA) hem de rejyonel anestezi (RA) altında uygulanabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada, GA ve RA'nın fleksibl üreterorenoskopi (f-URS) sonuçları ve cerrah konforu üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Böbrek taşı nedeniyle Haziran 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında f-URS yapılmış olan 106 hasta prospektif olarak iki gruba ayrılarak GA grubuna 61, RA grubuna 45 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, operasyon verileri ve operasyon sonrası parametreleri incelendi. Sonuçlar: Operasyon öncesi demografik veriler karşılaştırıldığında; iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Perioperatif komplikasyonlar karşılaştırıldığında RA grubunda 1 hastada hemoraji, 2 hastada mukozal hasar görülürken, GA grubunda perioperatif herhangi bir komplikasyon saptanmadı (p=0.041). RA grubunda 3 hastada perioperatif dönemde bradikardi gelişirken, GA grubunda ki hastaların vitalleri stabil seyretti (p=0.041). Cerrah konforu GA grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.001). Sonuç: f-URS sırasında hem GA hem de RA benzer başarı ve komplikasyon oranlarıyla beraber etkin ve güvenilir olarak uygulanabilmektedir. Operasyon esnasında bradikardi gelişme sıklığı, mukozal hasar ve cerrahın işlem sırasında duyduğu rahatsızlık hissi RA'da anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Previous report had demonstrated renal stone surgeries could performed both under general anesthesia (GA) and with regional anesthesia (RA). In this study, we aim to compare effect of GA and RA on f-URS outcomes and surgeon comfort. Material and methods: This was a prospective study in which data was collected June 2017 to January 2018. 106 patients who underwent f-URS, were classified into two groups by anesthesia method: a regional anesthesia group (n=45) and a general anesthesia group (n=61). Demographic, operative and post-operative parameters of patients were analysed. Results: Preoperative demographic data were compared and there was no significant difference between the two groups. When perioperative complications were compared, hemorrhage in 1 patient and mucosal injury in 2 patients were observed in RA group, but no perioperative complication was found in GA group (p=0.041). In the perioperative period, bradycardia developed in 3 patients in the RA group and vitals of the patients in the GA group were stable (p=0.041). The surgeon's comfort was significantly higher in the GA group (p=0.001). Conclusions: During flexible ureterorenoscopy, both GA and RA can be effectively and reliably applied with similar success and complication rates. However, the frequency of bradycardia, mucosal damage, and surgeon's discomfort during the operation was significantly higher in RA.