Böbrek taşı tedavisinde prone ve supin mini perkütan nefrolitotomi yöntemlerinin etkinlik, güvenilirliğinin karşılaştırılması: 1:1 eşleştirmeli analiz
Comparison of the efficacy and safety of mini percutaneous nephrolithotomy in renal stone treatment under the prone and supine position: a matched-pair analysis
- Tez No: 494434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKBULUT, UZMAN AKİF ERBİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Amaç: Perkütan nefrolitotomi (PNL) hem prone hem de supin pozisyonunda yapılabilmektedir. Bu çalışmamızda, prone mini PNL (m-PNL) ve supin mini PNL' nin (m-PNL) etkinlik ve güvenilirlik yönünden karşılaştırılmasını amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya Nisan 2013-Ocak 2018 tarihleri arasında supin mPNL uygulanan 40 hasta (grup-1) ve prone mPNL uygulanan 498 hasta dahil edildi. Prone PNL grubundaki 498 hasta içerisinden grup-1' deki 40 indeks hasta ile yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ), Amerikan Anestezyoloji Derneği (American Association of Anesthesiology; ASA) skoru, taş boyutu, taş lokalizasyonu, hidronefroz (HN) derecesi açılarından 1:1 eşleşen 40 hasta (grup-2) seçildi. Hastaların operatif verileri ve operasyon sonrası parametreleri incelendi. Sonuçlar: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, BKİ, ASA skoru, taş boyutu, taş lokalizasyonu ve HN derecesi 1:1 eşleştirme yapıldığından dolayı demografik özellikler benzerdi. Floroskopi süresi grup-1' de 3.0±1.7; grup-2' de 4.9±4.5 dk idi (p: 0.013). Modifiye Clavien-Dindo sınıflamasına göre komplikasyon oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p:0.096). Taşsızlık oranları sırasıyla grup-1 ve grup-2 için % 70 ve % 72,5 idi (p:0.808). Sonuç : Supin m-PNL ve prone m-PNL benzer başarı ve komplikasyon oranına sahip olmakla beraber, m-PNL operasyonunun hangi pozisyonel teknik ile yapılması gerektiğine hastanın özellikleri ve cerrahın tecrübesi gözönünde bulundurularak karar verilmesi en uygun yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Percutaneous nephrolitotomy (PNL) procedure can be performed both prone and supine position. In this study, we aimed to compare the efficiacy and safety of prone m-PNL and supine m-PNL procedures. Material and methods : We have included to study, 40 patients undergone supine mPNL (group-1), 498 patients undergone prone mPNL (group-2) procedure between April 2013 and January 2018. Match pair analysis was performed and 40 patients were selected from group 2, in order to equalize the two groups in a 1:1 ratio, in terms of age, sex, body mass index, American Association of Anesthesiology (ASA) score, stone size, stone localization and hydronephrosis. Operative and post-operative parameters of patients were evaluated. Results : Demographic parameters of two groups were similar, due to the performed match pair analysis. Fluoroscopy time was the only parameter different between two groups (3.0 vs 4.9 ± 4.5 min , p: 0.013). No difference was detected among groups in terms of complication rates, which were evaluated by modified Clavien-Dindo classification (p:0,096). The stone-free rates were 70 and 72,5 % for group-1 and group-2, respectively (p:0.808). Conclusion : Supine m-PNL and prone m-PNL have similar success and complication rates and it will be best to decide which positional technique should be performed with m-PNL operation considering the characteristics of the patient and the experience of the surgeon.