Endoskopik retrograd kolanjio pankreatikografi sonrası pankreatit gelişiminde ve tedavisinde etkili faktörlerin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of factors affecting the development and treatment of pancreatitis after endoscopic retrograde cholangio pancreaticography
- Tez No: 494454
- Danışmanlar: DR. EMİN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET AMAÇ Endoskopik retrograd kolanjio pankreatikografi (ERCP) sonrası hastalarda pankreatit gelişmesi nadir olmayan bir durumdur.Pankreatit geliştiğinde hastaların morbidite ve mortalitesi artmakla beraber yatış süreleri ve tedavi maliyetleride artmaktadır. ERCP işlemi sonrasındaki dönemde hastalara, klinik durumlarına göre; sıvı tedavisi, rektal indometazin uygulaması ve steroid tedavisi kullanılmaktadır. Literatürde her 3 yöntemde tedavi amacı ile tanımlanmış olup halen bir altın standart tedavi yoktur. ERCP sonrası pankreatit tedavisi tartışmalı bir konudur. Amacımız ERCP için risk faktörlerini belirleyerek, literatürde etkinliği tanımlanmış ve kliniğimizde uygulanmakta olan tedavi modalitelerinin etkinliklerini, hasta dosyalarını inceleyerek karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamıza Nisan 2016-Nisan 2017 tarihleri arasında hastanemizde ERCP yapılmış ve işlem sonrası yatarak takip ve tedavi altına alınan hastalara ait arşiv dosyaları dahil edildi. Arşiv dosyalarından yaş, cinsiyet, kilo ve boy bilgileri, ASA skorları, geçirilmiş operasyonlara ait bilgiler, ek hastalık varlığı, işlem öncesi ve sonrası labaratuar değerleri, USG ve MRG gibi görüntüleme bulguları, ERCP endikasyon, bulgu ve sonuçları,var ise komplikasyonları, tedavi sırasında aldıkları sıvı miktarları, antibiyoterapi bilgileri ile hastanede yatış sürelerine ilişkin bilgiler elde edilerek incelendi. Tüm ERCP yapılan hastalardan pankreatit gelişenler belirlendi, dosyaları geriye dönük incelenerek literatürde tanımlanmış ve kliniğimizde kullanılmakta olan tedavi modaliteleri karşılaştırıldı ve risk faktörleri ortaya kondu. BULGULAR ERCP sonrası pankreatit gelişimi %13 olarak bulunmuştur. ERCP sonrası pankreatit gelişiminde cinsiyet, yaş, ek hastalık varlığı, vücut kitle indeksi, kolesistektomi varlığı, labaratuar değerleri ile anlamlı ilişki tespit edilememiş, wirsunga kontrast kaçağı ve koledokta dilatasyon olmaması pankreatit açısından risk faktörü olarak bulunmuştur. ERCP sonrası yapılan tedavileri göz önüne alındığında agresif hidrasyon yapılan hastalarda pankreatit görülme oranı standart hidrasyon yapılan hastalara göre anlamlı olarak az görülmüş ve bu gruptaki hastaların yatış süresinin de standart hidasyon alanlara göre anlamlı olarak az olduğu görülmüştür. SONUÇ Sonuç olarakkoledokta dilatasyon olmaması ve wirsunga kontrast kaçağıERCP sonrası pankreatit gelişmesi üzerinde risk faktörleri olarak bulundu ve profilaktik olarak yapılan agresif hidrasyonun pankreatit insidansını ve hastanede yatış süresini azalttığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Agresif hidrasyon, Endoskopik retrograd kolanjio pankreotikografi, Pankreatit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RETROSPETIVE ANALYSIS OF FACTORS AFFECTING THE DEVELOPMENT AND TREATMENT OF PANCREATITIS AFTER ENDOSCOPIC RETROGRADE CHOLANGIO PANCREATICOGRAPHY AIM The development of pancreatitis in patients with ERCP is not uncommon. When pancreatitis develops, the morbidity and mortality of the patients increase and the length of hospital stay and treatment costs increase. In the period after ERCP treatment, patients were classified according to their clinical status and administered liquid therapy, rectal indomethacin and steroid therapy. In the literature, all three methods aiming the treatment is defined and there is still no gold standard treatment. Currently pancreatitis treatment after ERCP is controversial. Our aim is to determine the risk factors for ERCP and to compare the efficacy of the treatment modalities that have already been defined in the literature and applied in our clinic by examining patient files. MATERIALS AND METHODS The study included patients applied ERCP in our hospital between April 2016 and April 2017, and archive files of the patients who were followed-up and treated after the procedure were included. The information include age, gender, weight and height, ASA scores, information on previous operations, additional disease presence, pre- and post-treatment laboratory values, USG and MRI indications, ERCP indications, findings and results, the amount of fluids, antibiotherapy information, and length of stay at the hospitalreceived from archive files. Patients who developed pancreatitis were identified from all ERCP patients. The files were reviewed retrospectively and the treatment modalities described in the literature and used in our clinic were compared and risk factors were determined. RESULTS Pancreatitis development after ERCP was found to be 13%. In the development of pancreatitis after ERCP, there was no significant relationship with gender, age, presence of additional disease, body mass index, presence of cholecystectomy, laboratory values. Contrast leakage to Wirsung and absence of choledocal dilatation were found as pancreatitis risk factors. Considering the treatment after ERCP, the incidence of pancreatitis in patients who underwent aggressive hydration was significantly lower than that of standard hydration. The length of hospitalization was also found to be significantly higher in standard hydration group. CONCLUSION As a result, , contrast leakage to Wirsung and absence of choledocal dilatation were found as pancreatitis risk factors, and aggressive hydration, which was made prophylactically in pancreatitis after ERCP, decreased the incidence of pancreatitis and hospital stay. KEYWORDS:Aggressive hydration, Endoscopic retrograde cholangiopancreatography, pancreatitis