Otoskleroz hastalarında cerrahi öncesi ve sonrası vestibuler sistemin Videonistagmografi (VNG) ve Video head impuls test (V-HIT) ile değerlendirilmesi
- Tez No: 494463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GENÇ, DOÇ. DR. AYŞE ADİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Otoskleroz labirent kemik kapsülünün bazı bölgelerinde yeni kemik oluşumlarıyla seyreden bir hastalıktır. Otosklerozun en önemli semptomu işitme kaybıdır. Bunun dışında hastalar tinnitus ve baş dönmesinden de yakınabilirler. Otoskleroz hastalarının yaklaşık ¼ ü vestibüler yakınmalar tanımlarlar. Çalışmamızda otosklerozlu hastalarda preoperatif, postoperatif vestibuler fonksiyon değişikliklerini videonistagmografi (VNG) ve Video Head Impulse Test (v-HIT) eşliğinde değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Temmuz 2016 ve Temmuz 2017 tarihleri arasında iletim tipi işitme kaybı tanısıyla eksploratris timpanotomi yapılan 27 hastadan otoskleroz kesin tanısı konulan 21 hasta dahil edildi. İletim tipi işitme kaybı tanısı konulan hastaların ayrıntılı anamnezleri alındı, tam bir kulak burun boğaz muayenesi ve otomikroskopi ile otoskopik muayeneleri yapıldı. Odyometri, akustik refleks, timpanogram ve temporal kemik bilgisayarlı tomografi tetkikleri elde edildi. Hastaların ameliyat öncesinde odyolojik tetkiklerine ek olarak, VNG ve v-HIT ile vestibuler sistem değerlendirmesi yapıldı. Uygun zamanda transkanal ya da endaural yaklaşım ile hastalar eksplore edildi. İletim tipi işitme kaybı ayırıcı tanısı ve kesin otoskleroz tanısı konuldu. Stapedektomi/Stapedotomi uygulanan ve teflon piston yerleştirilen otoskleroz hastalarının post operatif 6. aylarında odyolojik ve vestibuler değerlendirilmeleri yapıldı. Bulgular: 21 kulak odyolojik olarak değerlendirildiğinde 7'sinin (%33,3) postoperatif Hava kemik aralığı 0-10 dB arasındaydı, 7 (%33,3) tanesi 11-20 dB, 5 (%23,8) tanesi 21-30 dB arasında ve 2 (%9,5) tanesi 30 dB'in üzerindeydi. 21 hastanın preoperatif ve postoperatif hava yolu, kemik yolu ve hava kemik aralığı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. v-HIT'te preoperatif ve postoperatif lateral kanal için ortalama kazanç arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken, anterior ve posterior kanallar karşılaştırıldığında ortalama kazanç açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. VNG'de preoperatif ve postoperatif dönemde yapılan su kalorik testinde opere edilen kulaklarda sıcak ve soğuk uyaran için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Preoperatif ve postoperatif dönemde uw(unilateral weekness) değerleri için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: 21 hastanın vestibuler sistem değerlendirmesinde v-HIT testinde preoperatif ortalama kazanç değerleri 16 (%76,1) hastada patolojik elde edilmiştir, bu durumda vestibüler hipofonksiyonu net bir şekilde belirlemek için bir kontrol grubu oluşturmak ve bu grubun v-HIT testi sonuçlarına göre iki grubu karşılaştırarak vestibüler hipofonksiyonu belirlemek daha doğru olacaktır. v-HIT testi vestibüler hipofonksiyonu belirlemede kalorik testin yerini almaya yeterli olabilecek düzeyde gözükmemektedir; ancak hastanın değerlendirmesinde başlangıç testi olarak kullanılabilir ve bu hastalara mutlaka ilave olarak kalorik test yapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Objective: Otosclerosis is a disease characterized by new bone formations in some regions of the labyrinth bone capsule. The most important symptom of otosclerosis is hearing loss. Apart from that, patients can also suffer from tinnitus and dizziness. Approximately one-fourth of otosclerosis patients describe vestibular complaints. In our study, we aimed to evaluate preoperative and postoperative vestibular function changes in patients with otosclerosis in the presence of videonystagmography (VNG) and Video Head Impulse Test (v-HIT). Material and Methods: Between July 2016 and July 2017, 21 patients with a definite diagnosis of otosclerosis from 27 patients who underwent exploratory tympanotomy with conductive-type hearing loss were enrolled.. Detailed anamnesis of conductive-type hearing loss diagnosed patients was obtained, a full otolaryngologic examination and otoscopic examinations with automicroscopy were performed. Audiometry, acoustic reflex, tympanogram and temporal bone computerized tomography examinations were obtained. In addition to audiologic examinations of patients, vestibular system evaluation with VNG and v-HIT was performed before operation. Patients were explored at the appropriate time with a transcanal or endaural approach. Differential diagnosis of conductive-type hearing loss and diagnosis of definite otosclerosis was made. Audiologic and vestibular evaluations of otosclerosis patients with stapedectomy / stapedotomy and teflon piston placed were performed in the postoperative 6th month. Results: When 21 patients were audiologically evaluated, 7 (33.3%) postoperative air-bone distances were between 0-10 dB, 7 (33.3%) were between 11-20 dB and 5 (23.8%) were between 21-30 dB and 2 (9.5%) were above 30 dB. Statistically significant difference was found in 21 patients comparing preoperative and postoperative airway, bone pathway and air bone gap. There was a statistically significant difference between the mean gain for the preoperative and postoperative lateral channels in v-HIT, but no statistically significant difference was found in the mean gain when the anterior and posterior channels were compared. There was no statistically significant difference at the operated ears for the hot and cold stimuli in the water caloric test which performed preoperatively and postoperatively in VNG. There was no statistically significant difference between preoperative and postoperative uw values. Conclusion: In 21 patients' vestibular system evaluation, preoperative mean gain values of 16 patients (76.1%) were obtained pathologically in the v-HIT test, in this case, to establish a control group to clearly identify the vestibular hypofunction and compare two groups according to the results of this group's v-HIT test it will be more accurate to determine the vestibular hypofunction. The v-HIT test does not appear to be sufficient to accommodate the caloric test in determining vestibular hypofunction; but it can be used as an initial test in the evaluation of the patient and in addition to this the caloric test must be performed.