Peroneus longus tendon grefti ile yapılan ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarının uzun dönem sonuçları
Long-term results of anterior cruciate ligament reconstructions with peroneus longus tendon graft
  1. Tez No: 852393
  2. Yazar: KUBİLAY VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı peroneus longus tendonu (PLT) ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) yapılan hastaların uzun dönemde sonuçlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: 2000-2011 yılları arasında PLT greftiyle ÖÇBR yapılan ortalama 19,5 yıl takip edilen 26 hasta çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalaması 45'ti. Dizlerin fonksiyonel skorlamaları, gevşeklik durumu(lachman-pivot shift), diz ve ayak bileği eklem hareket açıklıkları (EHA), uyluk ve cruris çap ölçümleri, diz ve ayak bileğinde osteoartrit (OA) durumu ve ayak bileği fonksiyonel skorlamaları bakıldı. Aynı zamanda PLT greft alınmasına bağlı uzun dönemde ayak bileğinde oluşabilecek deformite ve ek patolojileri değerlendirmek adına ölçümler yapıldı. Tüm bu parametreler sağlam taraf ile karşılaştırıldı. Bulgular: Opere dizde sağlam dize göre lachman test derecesinde anlamlı artış mevcuttu. Diz fleksiyonları karşılaştırıldığında opere dizde sağlam dize göre anlamlı düzeyde kısıtlılık olduğu görüldü. Opere tarafta uyluk ve cruris çapı sağlam taraf ile karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde azalmıştı. Postop IKDC ortalaması (Uluslararası Diz Dökümantasyon Komitesi) 82, lysholm skoru ortalaması 88 gelmiştir. Opere dizde tibiofemoral OA yönünden sağlam dize göre anlamlı artış görülmüştür. Tibiotalar OA yönünden opere ve sağlam taraf arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Deformite ve ek patoloji açısından çekilen röntgenlerde opere ve sağlam ayaklarda ölçülen tüm açılar için anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuçlar: PLT grefti ile yapılan ÖÇBR sonrası opere dizdeki sonuçlar sağlam dize göre yeterli başarıyı sağlayamamıştır. Ancak PLT grefti alınan ayak diğer ayak ile karşılaştırıldığında uzun dönemde sonuçlar yüz güldürücüdür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the long-term results of patients who underwent anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR) with peroneus longus tendon (PLT). Methods: 26 patients who underwent ACLR with PLT graft between 2000 and 2011 and were followed for an average of 19.5 years included in the study. The average age was 45. Functional scores of the knees, laxity status (lachman-pivot shift), knee and ankle joint range of motion (ROM), thigh and cruris diameter measurements, osteoarthritis (OA) status in the knee and ankle and ankle functional scores were examined. At the same time, measurements were made to evaluate the deformity and additional pathologies that may occur in the ankle in the long term due to PLT graft harvesting. All these parameters were compared with the healthy side. Results: There was a significant increase in Lachman test grade in the operated knee compared to the healthy knee. When knee flexions were compared, it was seen that there was a significant limitation in the operated knee compared to the healthy knee. The diameter of the thigh and cruris on the operated side was significantly reduced compared to the healthy side. Postoperative IKDC average (International Knee Documentation Committee) was 82 and Lysholm score average was 88. There was a significant increase in tibiofemoral OA in the operated knee compared to the healthy knee. There was no significant difference between the operated and healthy side in terms of tibiotalar OA. No significant difference was seen for all angles measured in the operated and healthy feet in the x-rays taken in terms of deformity and additional pathology. Conclusion: The results in the operated knee after ACLR with PLT graft were not as successful as in the healthy knee. However, when the foot from which the PLT graft was taken is compared to the other foot, long-term results are promising.