Hipokalsemi ve D vitamini eksikliği olan yenidoğan hastaların ve annelerinin klinik, sosyodemografik ve laboratuvar özelliklerinin incelenmesi
Examination of clinical, sociodemographic and laboratory characteristics of neonatal patients and their mothers with hypocalcemia and D vitamin deficiency
  1. Tez No: 494477
  2. Yazar: ALİ AKYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Hipokalsemisi ve D Vitamini Eksikliği Olan Yenidoğan Hastaların ve Annelerinin Klinik, Sosyodemografik ve Laboratuvar Özelliklerinin İncelenmesi Giriş ve Amaç: Rikets, büyüme çağındaki kemik doku gelişiminin D vitamini ve mineral eksikliğine bağlı bozulması ile sonuçlanan generalize metabolik kemik hastalığıdır. Konjenital rikets, erken süt çocukluğu döneminde maternal vitamin D eksikliğine bağlı olarak gelişen kliniği ifade eder. Bu çalışmada subklinik ve klinik konjenital rikets tanısı konulan bebeklerde etyolojiye yönelik annelerinin laboratuvar değerlerini sosyodemografik verilerle birlikte incelemek ve değerlendirmek amaçlandı. Yöntem: Geriye dönük bu çalışma hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Mayıs 2014 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında yapıldı. Çeşitli sebeplerle tedavi alan hastaların rutin incelemeleri sırasında hipokalsemi tespit edilen ve konjenital rikets tanısı alan bebekler incelendi. Etyolojide bebeklerin annelerinde D vitamini düzeyleri ve annelerde D vitamini eksikliği yapabilecek sosyodemografik veriler değerlendirildi. Bebeklerdeki hipokalsemi ve D vitamini eksikliği tedavi edildikten bir ay sonraki kontrol edilen değerlerin ilk değerlerle karşılaştırılması yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza konjenital rikets tanısı alan yenidoğan dönemindeki 162 bebek ve anneleri alındı. Çalışmamızdaki annelerin doğumdan sonraki D vitamini ortalaması 7±3,5 ng/ml ve parathormon değeri ortalaması 84,5±47,8 pg/ml iken bebeklerin D vitamini ortalaması 5,6±2,5 ng/ml ve parathormon değeri ortalaması 129,5±73,9 pg/ml olduğu görülmüştür. Bebeklerdeki değerlerin düşüklüğünün annelerdeki düşüklüğe bağlı olduğu korelasyon analizi ile p:
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinical, Sociodemographic and Laboratory Features of Newborns Patients and Their Mothers with Hipocalcemia and vitamin D Deficiency Introduction and Objective: Rikets is a generalized metabolic bone disease resulting in impaired bone tissue during growth due to vitamin D and mineral deficiency. Congenital rickets refers to the clinic developed due to maternal vitamin D deficiency during early infancy. In this study, it was aimed to investigate and evaluate the laboratory values of the etiology related mothers of infants with subclinical and clinical congenital rickets diagnoses with sociodemographic data. Material and methods: This retrospective study was conducted at our Neonatal Intensive Care Unit between May 2014 and May 2017. Routine examinations were performed on patients who received treatment for various reasons. Infants with hypocalcemia were evaluated. Infants who were diagnosed with congenital rickets were studied. Vitamin D levels were checked in the mothers of the etiologic infants.And socio-demographic data that could make vitamin D deficiency in the mothers were evaluated. Hypocalcemia and vitamin D deficiency in babies were treated. After one month, the checked values were compared with the first values. Results: 162 newborns who were diagnosed as congenital rickets and their mothers were included in the study. The postnatal laboratory values of the mothers of our study were as follows: D vitamine averaged 7±3.5 ng/mL and the mean of parathormone was 84.5±47.8 pg/ml. The laboratory values of the babies were as follows: D vitamine averaged 5.6±2.5 ng/ml and the parathormone averaged 129.5±73.9 pg/ml. Correlation analysis showed that p: