Artroskopik olarak biseps tenodezi ve tenotomisi uygulanan hastaların postoperatif klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Postoperative clinical and radiological evaluation of patients who underwent arthroscopic biceps tenodesis and tenotomy
- Tez No: 494482
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Biseps uzun başı patolojileri nedeniyle uygulanan biseps tenotomisi ve tenodezi literatürde uzun zamandır tartışma konusudur. Tedavi seçeneklerinin farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Biseps tenodezi tenotomiye göre teknik olarak zor, maliyetli, ameliyat süresini uzatan ve postop rehabilitasyonu zor yöntemdir. Literatürde her iki yöntemi klinik ve radyolojik olarak karşılaştıran az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda artroskopik olarak biseps tenodezi ve tenotomisi yapılan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırdık. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak 2006-2013 tarihleri arasında, biseps patolojileri nedeni ile artroskopik biseps tenodezi ve tenotomisi uygulanan hastaların klinik ve radyolojik bulguları geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların retrospektif olarak klinik (LHB skorlaması, ASES skorlaması, Constant skorlaması), fonksiyonel (dinamometre cihazı yardımıyla bilateral dirsek fleksiyon gücü, bilateral omuz abduksiyon gücü, bilateral ön kol supinasyon gücü), radyolojik (ameliyat uygulanan omuzda biseps uzun başının lokalizasyonu- biseps oluğunda olup olmaması- USG sonuçları ile), kozmetik deformite (rutin takiplerde 'Temel reis' bulgusunun varlığını) değerlendirildi. Biseps patolojisi olan 62 hasta çalışmaya dahil edildi. 31 hastaya tenodez, 31 hastaya ise tenotomi uygulanmıştı. Hastaların 19'u erkek, 43'ü kadındır. Tenotomi hastalarında ortalama yaş 66.29±8.25 ve takip süresi 28.77 ay, tenodez hastalarında ise ortalama yaş 62.10±9.39 ve takip süresi 34.23 aydı. Yaş ve takip süresine göre yapılan karşılaştırmada 2 grup arasında anlamlı fark görülmedi (P>0.05). Klinik olarak Constant ve ASES skorlamasında her iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Ama LHB skoru tenotomi grubunda anlamlı olarak daha fazlaydı (p0,05). Aynı zamanda grup içersinde ameliyat olan tarafla olmayan taraf arasında kas kuvvetlerinde fark görülmedi (p>0,05)“Temel reis”bulgusuna göre iki grup arasında anlamlı fark görüldü (p0,05). USG' de BUB biseps oluğunda lokalizasyonu değerlendirildi. BUB biseps oluğunda görülmeyenlerde kozmetik deformite daha ileri derecede olduğu görüldü. Bu çalışmanın sonucuna göre her iki grupta başarlı sonuçlar elde edilmiştir. Her iki grupta da hasta memnuniyeti yüksekti.
Özet (Çeviri)
Biceps tenotomy and tenodesis applied for long-head biceps(LHB) pathologies are a long-standing discussion topic in the literature. Treatment options have different advantages and disadvantages. Biceps tenodosis is technically diffucult, costly, prolongs the operation time and diffucult to rehabilitate compared to tenotomy. There are few studies in the literature that compares both methods clinically and radiologically. We compared the clinical and radiological results of patients who underwent arthroscopic biceps tenodesis and tenotomy in our study. Clinical and radiological findings of patients who underwent arthroscopic biceps tenodesis and tenotomy for biceps pathology in Gazi University Medical Faculty Orthopedics Department between January 2006 and 2013 were evaluated retrospectively. Patients were retrospectively assessed clinically (LHB scoring, ASES scoring, Constant scoring), functional (bilateral elbow flexion strength, bilateral shoulder abduction strength, bilateral forearm supination strength), radiological (localization of biceps long biceps in the operated shoulder (USG results), and cosmetic deformity (presence of“Popeye sign”' finding in routine follow-up). Sixty-two patients with biceps pathology were included in the study. Arthroscopic tenodesis applied for 31 patients and arthroscopic tenotomy applied for 31 patients. 19 of the patients were male and 43 were female. Mean age was 66.29 ± 8.25 and duration of follow-up was 28.77 months in the tenotomy group, and mean age was 62.10 ± 9.39 and duration of follow-up was 34.23 months in the tenodesis group. There was no significant difference in age and follow-up duration when we compared 2 groups (P> 0.05). There was no statistically significant difference between the two groups in Constant and ASES scores (p> 0.05). But the LHB score was significantly higher in the tenotomy group (p 0.05). At the same time, there was no difference in muscle strength between the operated and non-operated sides in the group (p> 0,05). There was a significant difference between the two groups according to the“Popeye sign”(p 0.05). Localization of LHB was evaluated with USG in the bicipital groove. Cosmetic deformity was found to be more severe in those not seen in the bicipital groove. According to the result of this study, successful results were obtained in both groups. Patients' satisfaction were high in both groups.