Mine yüzeyinin farklı ajanlar ile deproteinizasyonunun ortodontik braketlerin bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of different agent on enamel deproteinization on shear bond strength of orthodontic brackets
- Tez No: 494485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİROL ÖZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, çeşitli deproteinizasyon ve yapıştırıcı ajan kombinasyonlarının ortodontik braketlerin bağlanma dayanımına etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamızda 360 adet sığır dişi, 24 gruba (n=15) ayrılmış; örneklerin yarısında Sodyum Hipoklorit (NaOCl), Carisolv™, Papacarie®, %6 Bromelain, %6 NaOCl-Bromelain ile deproteinizasyon uygulanan ve deproteinizasyon uygulanmayan yüzeyler %37'lik fosforik asitle pürüzlendirilerek Transbond XT™ ile ortodontik ataşmanlar yapıştırılmıştır. Diğer yarısında da ortodontik ataşmanlar aynı sayıda ve aynı yüzey hazırlığı uygulanmış dişlere Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix ile yapıştırılmıştır. Örneklerin yarısında makaslama testi 24 saat sonra, diğer yarısında ise 14 gün sonra instron cihazı ile uygulanmıştır. Braketlerin bağlanma dayanımları Newton biriminde ölçüldükten sonra braket yüzey alanına bölünerek megapascal'a çevrilmiştir. %5 NaOCl, Carisolv™ ve %6 NaOCl-Bromelain ile deproteinizasyon Transbond™ XT grubunda bağlantı dayanımını arttırırken, %6 Bromelain ve Carisolv™ ile deproteinizasyon Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix grubunda bağlantı dayanımını arttırmıştır. Kopma tipleri Adhesive Remnant Indeks'e (ARI) göre skorlanmıştır. Transbond™ XT gruplarında kopma yapıştırıcı-braket ara yüzünde görülürken, Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix gruplarında kopma daha çok mine-yapıştırıcı ara yüzünde görülmüştür. 14 günlük bekleme sürecinin Transbond™ XT gruplarında bağlantı dayanımında düşüş eğilimine neden olduğu, Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix gruplarında ise hafif bir yükselme eğilimine neden olduğu görülmüştür. Deproteinizasyon ajanlarının ortodontik braketlerin bağlanma dayanımına etkileri hem ajan çeşidine, hem kullanılan adeziv çeşidine hem de bekleme sürelerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Aim of this study was to evaluate the effect of various enamel deproteinization and adhesive agent combinations on the shear bond strength of orthodontic brackets. In our study, 360 bovine teeth were divided into 24 groups (n = 15); Half of the specimens were treated with Sodium Hypochloride (NaOCl), Carisolv™, Papacarie®, 6% Bromelain, 6% NaOCl-Bromelain and surfaces without deproteinization were ethced with 37% phosphoric acid and orthodontic attachments were applied with Transbond XT™. In the other half, the orthodontic attachments were bonded to the same number of teeth with Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix and the same surface preparation have been done on those teeth. Half of the samples were applied with shear test 24 hours later and in the other half 14 days later with İnstron device. The bond strengths of the brackets were measured in Newtons, and then divided by the brackets into surface areas; turned into Megapascals. Deproteinization with 5% NaOCl, Carisolv™ and 6% NaOCl-Bromelain increased the bond strength in the Transbond™ XT group while deproteinization with 6% Bromelain and Carisolv™ increased the bond strength in the Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix group. Failure types were scored according to the Adhesive Remnant Index (ARI). The failure in the Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix groups is seen more at the enamel-adhesive interface, while the Transbond™ XT group showed it on adhesive-bracket interface. 14-day waiting period caused a slight more bond strength tendency in the Transbond™ XT groups and 14-day waiting period caused a tendency to decrease the bond strength in the Fuji ORTHO™ LC PASTE PAK Automix groups. The effects of deproteinizing agents on the bond strength of orthodontic brackets differ according to the types of agents, both the type of adhesive used and the time.