İncir çekirdeği yağının tıbbi ve besinsel özellikleri: Yeni bir omega-3 ve gamma tokoferol kaynağı
The medical and nutritional analysis of fig (ficus carica) seed oil; A new gamma tocopherol and omega-3 source
  1. Tez No: 494530
  2. Yazar: NEFİSE BAYGELDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE KÜÇÜKERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Özet İncir (Ficus carica) Çekirdeği Yağının Tıbbi ve Besinsel Özellikleri: Yeni Bir Omega-3 ve Gamma Tokoferol Kaynağı Ficus carica Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz'de yetişen bir ağaçtır ve insanlar tarafından yetiştirilen ilk bitkilerden biridir. Dünya çapında kuru ve taze olarak tüketilen önemli bir üründür. Meyvesi, kökü ve yaprakları geleneksel tıpta gastrointestinal (kolik, hazımsızlık, iştahsızlık, ishal), solunumsal (boğaz ağrısı, öksürük, bronş problemleri) ve kardiyovasküler bozukluklar gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinin yanı sıra antienflamatuar ve antispazmodik ilaç olarak kullanılmıştır. Literatürde incir lateksi, yaprakları, meyvesi ve kökü üzerine birçok araştırma vardır. Ancak bilgilerimize göre bugüne kadar Ficus carica'nın (common fig) çekirdekleri ayrıştırılıp, elde edilen yağ içeriği analiz edilmemiştir. Bu bakımdan bu çalışma alanında önem taşımaktadır. İncir çekirdeklerinin elde ediliş yöntemi Mehmet Şimşek tarafından geliştirilmiş ve bilindiği kadarı ile ilk kez Ficus carica'ya ait çekirdek yağı saf olarak elde edilmiştir. Ficus carica'nın çekirdeklerinden soğuk sıkma ile elde edilen yağ Ege Üniversitesi, İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Gıda Analizleri Laboratuvarı'nda analiz edimiştir (Rapor No: 14011930). Vitamin E tokoferol düzeylerini ölçmek için Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi Floresans Dedektörü (HPLC-FLD) yöntemi kullanılmış ve yağ asit içeriği ise Alevli İyonizasyon Dedektörlü Gaz Kromatografisi (GC-FID) yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Ficus carica çekirdeği yağı içerik olarak linolenik asit (C18:3), linoleik asit (C18:2) ve oleik asit (C18:1) açısından zengin olduğu görülmüştür. Vitamin E tokoferol içeriği açısından bakıldığında ise 100 gram da 391.89 mg gamma tokoferol içermesi ile Ficus carica çekirdeği yağında ayrıcalıklı bir durum tespit edilmiştir. İncir çekirdeği yağı içerik olarak hem omega-3 hem de omega-6; aynı zamanda vitamin E'nin gamma tokoferol formunu belirgin oranda yüksek içermesinden dolayı önemli bir kaynak olarak görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ficus carica; incir çekirdeği yağı; omega-3; gamma tokoferol
Özet (Çeviri)
Abstract The Medical and Nutritional Analysis of Fig (Ficus carica) Seed Oil; A New Gamma Tocopherol and Omega-3 Source Ficus carica (common fig) is a tree native to southwest Asia and the eastern Mediterranean and it is one of the first plants that were cultivated by humans. The fig is an important harvest worldwide for its dry and fresh consumption. Its fruit, root and leaves are used as anti-inflammatory and antispazmoidic drugs for treatment of various disorders, such as gastrointestinal (colic, dyspepsia, anorexia, and diarrhea), respiratory (sore throat, cough and bronchial problems) and cardiovascular disorders in traditional medicine. There are many studies on latex, leaves, fruit and root of the fig in the literature. However, according to our knowledge, to date, fig cores (Ficus carica) have not been decomposed and analyzed for its oil content. Obtaining methods of the fig cores are developped by Mehmet Şimşek and as far as known kernel oil belonging to Ficus carica was first obtained in pure form. Ficus carica kernel oil which was obtained by cold pressing, was analyzed in Aegean University Drug Development and Pharmacokinetics Research and Application Center, Food Analysis Laboratory (Report No: 14011930). High-Performance Chromatography Fluorescence Detector (HPLC-FLD) method was used to measure the level of vitamin E tocopherol, and the fatty acid content was analyzed with Gas Chromatography with Flame Ionization Detector (GC-FID) method. According to the results, Ficus carica kernel oil content appears rich in terms of linolenic acid (C18:3), linoleic acid (C18:2) and oleic acid (C18:1). Besides, it contains 391.89 mg/100 g gamma tocopherol. Due to those results it seems Ficus carica kernel oil has a privileged situation in the health sciences. KEYWORDS: Ficus carica; fig seed oil; omega-3; gamma tocopherol