Kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin yetkinliklerinin belirlenmesi
Determination of cardiovascular surgery intensive care unit nurses' competencies
  1. Tez No: 494537
  2. Yazar: İLKNUR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin yetkinliklerinin belirlenmesidir. Araştırma birincisi metodolojik ikincisi tanımlayıcı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Metodolojik aşamada“Intensive and Critical Care Nursing Competence Scale- Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeği (ICCN- CS-1)”nin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Bu aşamada İzmir ilindeki hastanelerin yoğun bakım ünitesi ve kritik bakım ünitesinde görev yapan 432 hemşireden veri toplanmıştır. Veriler 2 Ocak-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında hemşire tanıtım formu ve Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Tanımlayıcı araştırma İstanbul ilindeki hastanelerin kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde görev yapan 128 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Bu aşamanın verileri Ağustos 2015 ve 02.01-30.04.2016 arasında hemşire tanıtım formu ve Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bu araştırmanın metodolojik aşamasının verilerin değerlendirilmesinde; hemşirelerin sosyodemografik özellikleri için sayı, yüzde ve ortalama kullanılmıştır. Ölçeğin içerik analizi için uzman görüşüne başvurulmuş ve içerik analizi 0.99 olarak bulunmuştur. Ölçeğin yapı geçerliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizinde ölçeğin üç boyutlu olduğu bulunmuştur. Ölçeğin faktör yükleri 0.31-0.75 arasında değişmektedir. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda uyum indeksleri puan sonuçları ölçeğin ülkemiz için kabul edilebilir uyum iyiliğine sahip olduğunu göstermektedir. Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeğinin iç tutarlılık cronbach alpha güvenirlik katsayısı 0.98'dir. Araştırmanın tanımlayıcı aşamasının verileri hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, yetkinlik düzeyleri sayı ve yüzde, bağımsız değişkenler ile ölçek toplam puanı arasındaki korelasyon incelemesinde kategorik verilerde spearman korelasyon analizi ve sürekli verilerde pearson korelasyon analizi, hemşirelerin yetkinlik düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesinde çoklu regresyon analizi, bağımsız değişkenlerin hangisinin regresyon modeline katılacağına karar vermede tolerans ve varyans inflamasyon faktörü kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada hemşirelerin ölçekten aldıkları puan ortalamasının 4.37 puan ve iyi düzeyde yetkinliğe sahip olduğu bulunmuştur. Ölçek toplam puanı ile hemşirelerin yaşı (r=0.185), medeni durumu (t=2.74), kurum tarafından verilen yoğun bakım konusunda eğitim alma durumu (t=3.521), hemşirelikte çalışma süresi (r=0.257) ve yoğun bakım ünitesinde çalışma süresi (r=0.341) arasında düşük düzeyde anlamlı fark saptanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda yoğun ve kritik bakım ünitesi hemşirelerinin yetkinliğini değerlendirmek için Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yetkinlik Ölçeği'nin ülkemiz için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu, kalp damar cerrahisi yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin iyi düzeyde yetkinliğe sahip olduğu ve hemşirelerinin yaşının, medeni durumunun, hemşirelikte çalışma süresinin, yoğun bakım ünitesinde çalışma süresinin ve kurum tarafından verilen yoğun bakım konusunda eğitim alma durumu ile yetkinlikleri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determination of cardiovascular surgery intensive care unit nurses' competencies. The research was carried out in two stage the first being methodological and the second being descriptive. The validity and reliability studies were conducted of“Intensive and Critical Care Nursing Competence Scale- ICCN-CS1”in the methodological stage. At this stage, data were collected from 432 nurses working in the intensive care unit and critical care unit of the hospitals in Izmir. Data were collected between January 2 and May 31, 2015 using the nurse identification form and the Intensive and Critical Care Nursing Competency Scale. Descriptive research was conducted with 128 nurses working in the of cardiovascular surgery intensive care unit of hospitals in Istanbul. The data for this phase were collected August 2015 and between 02.01-30.04.2016 using the nurse identification form and the Intensive and Critical Care Nursing Competency Scale. In evaluation of the methodological stage data of this study; sociodemographic characteristics of the nurses are used for the number, percentage, and mean. Expert opinion has been consulted for content analysis of the scale and content analysis was found to be 0.99. An exploratory and confirmatory factor analysis was performed for the construct validity of the scale. The scale was found to be three dimensions in the exploratory factor analysis. Factor load of the scale ranged from 0.31-0.75. As a result of confirmatory factor analysis the result of fıt indexes indicate that the scale has an acceptable goodness of fit for our country. The internal consistency cronbach alpha güvenirlik coefficient of the Intensive and Critical Care Nursing Competence Scale is 0.98. Datas of the descriptive stage of the study were evaluated using number, percentage, mean and standard deviation for the socio-demographic characteristics of the nurses, competency levels are number and percentage, the correlation between the independent variables and scale total score, spearman correlation analysis in categorical data and pearson correlation analysis in continuous data, multiple regression analysis in examining the factors affecting the competence levels of nurses, tolerances and variances inflammation factor in deciding to participate in the regression model in which the independent variables. In the study, it was found that nurses got 4.37 points from the scale point average and had good competency. Low difference was found between total scale score the age (r=0.185), marital status (t=2.74), education about intensive care given by the institution (t=3.521), working duration in nursing (r=0.257) and working duration in intensive care unit (r=0.341). As a result of this study, it was found that the Intensive and Critical Care Nursing Competency Scale was a valid and reliable measurement tool for our country to evaluate the competence of nurses in intensive care unit and critical care unit, nurses of cardiovascular surgery intensive care unit have good competence and difference competence between nurses' age, marital status, working time in nursing, working time in intensive care unit, intensive care education