Kalp ameliyatı öncesi hastalara verilen eğitimin hasta tarafından algılanan çevresel stresörlere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effects of preoperative education on environmental stressors perceived by the patient in patients cardiac surgery: A randomized controlled study
- Tez No: 968154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KIZILCIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmada kalp ameliyatı öncesi hastalara verilen eğitimin hastaların yoğun bakım ünitesinde algıladıkları çevresel stresörlere etkisini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Randomize kontrollü bu çalışma Trakya Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisinde Kasım 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında, kalp ameliyatı uygulanan 64 hasta ile yürütüldü. Çalışmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği”ve“Hasta Memnuniyet Formu”ile toplandı. Veriler SPSS 22.0 programında, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız örneklem t-testi, Ki-Kare Analizi ve Mann Whitney U testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study aimed to determine the effect of education given to patients before cardiac surgery on the environmental stressors perceived by patients in the intensive care unit. Materials and Methods: This randomized controlled study was conducted with 64 patients who underwent cardiac surgery in the Cardiovascular Surgery Service of Trakya University Hospital between November 2023 and August 2024. The study data were collected with the 'Patient Information Form', 'Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale' and 'Patient Satisfaction Form'. The data were evaluated with descriptive statistics, Independent sample t-test, Chi-Square analysis, and Mann-Whitney U test in the SPSS 22.0 program.