Ağır sanayide çalışan işçilerin ses özelliklerinin incelenmesi
Investigation of voice characteristics of workers working in heavy industry
- Tez No: 929997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağır sanayide çalışan işçilerin ses özelliklerini akustik analiz ölçümleri, maksimum fonasyon süresi ve subjektif ölçümler ile değerlendirmek ve normofonik sese sahip karşılaştırma grubu katılımcıları ile karşılaştırmaktır. Araştırmaya demir-çelik fabrikasında çalışan 64 erkek işçi ile herhangi bir ses bozukluğu öyküsü ve tanısı olmayan 64 normofonik karşılaştırma grubu bireyi dahil edilmiştir. Katılımcılardan uzatılmış /a/ ünlüsü ve standardize metin okuma prosedürleri ile ses kayıtları alınmış ve Praat programı kullanılarak temel frekans (F0), jitter, shimmer, gürültü-harmonik oranı (NHR), CPPS Genel, CPPS Q2 ve AVQIv2 değerleri elde edilmiştir. Katılımcıların maksimum fonasyon süresi (MFS), Ses Handikap İndeksi-10 (VHI-10), Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği (V-ROOL) ve GRBAS skalası değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the voice characteristics of workers in heavy industry using acoustic analysis, maximum phonation time (MPT), and subjective assessments, comparing them to a normophonic control group. The study involved 64 male workers from an iron and steel factory and 64 normophonic individuals without voice disorders. Participants' voices were recorded using prolonged /a/ vowels and standardized text reading. Acoustic measurements, including fundamental frequency (F0), jitter, shimmer, noise-harmonic ratio (NHR), and others, were analyzed with the Praat program. Additionally, subjective evaluations were conducted using the Voice Handicap Index-10 (VHI-10), Voice Related Quality of Life Scale (V-RQOL), and GRBAS scale.