Periferal venöz kateter uygulamasında ven görüntüleme cihazı kullanımının ilk girişimde başarı oranına etkisi
The effect of using ven imaging device in peripheral venous catheter application on the success of the first attempt
- Tez No: 494575
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, çocuklarda ven görüntüleme cihazı kullanımının periferal venöz kateter uygulamasındaki başarıya etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmış prospektif, randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, Kasım 2015- Şubat 2016 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinin Acil Servis'inde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran PİK uygulanan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 1-10 yaş arası, PİK uygulanan ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan çocuklar oluşturmuştur. Örneklem seçiminde Tabakalı Randomizasyon uygulanmıştır ve araştırmaya 56 çalışma, 54 kontrol grubu olmak üzere 110 hasta çocuk alınmıştır. Verilerin toplanmasında“Olgu Rapor Formu”ve Veinlite ven görüntüleme cihazı kullanılmıştır. Veriler Veinlite ven görüntüleme cihazı danışmanı tarafından eğitim alan bir araştırmacı ve bir hemşire tarafından toplanmıştır. Verilerin toplanması aşamasında; hastaların tanıtıcı özellikleri Olgu Rapor Formu'na kaydedildikten sonra hemşire tarafından periferal İV kateterizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubundaki çocuklara veinlite ven görüntüleme cihazı eşliğinde, kontrol grubundaki çocuklara geleneksel yöntem ile PİK uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik dağılımlar, ki kare, student t testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için; Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Etik Kurulu'ndan ve Ege Üniversitesi Hastanesi Etik Kurulu'ndan yazılı, araştırmaya katılmayı kabul eden hastalardan/ebeveynlerden yazılı/sözlü izin alınmıştır. Çocuk hastaların yaş ortalamasının 4.48±2.63 yıl olduğu, %52,7'sinin erkek çocuk olduğu, %55,5'inin hipertermi ile acil servise başvurduğu, %84,5'inde kronik hastalık bulunmadığı, %67,3'ünde dehidratasyon bulunmadığı saptanmıştır. Kontrol grubundaki hastaların; periferal İV kateterizasyon uygulamasında ilk girişimde başarı oranları %72, girişim sayısı ortalamaları 1,31±0,25, işlem sırasında komplikasyon gelişme oranları %3,7 (hematom), işlem süresi ortalamaları 59,68±22,5 sn olarak bulunmuştur. Çalışma grubundaki hastaların; periferal İV kateterizasyon uygulamasında ilk girişimde başarı oranları %92,9, girişim sayısı ortalamaları 1,07±0,54, işlem süresi ortalamaları 49,98±18,4 sn. olduğu ve işlem sırasında komplikasyon gelişmediği bulunmuştur. Veinlite kullanılarak yapılan Periferal İV kateter uygulamasında ilk girişimde başarı oranının çalışma gurubunda daha yüksek olduğu, girişim sayısı ortalamasının daha düşük olduğu ve işlem süresinin daha kısa olduğu (p0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized controlled study was conducted to investigate the effect of vein imaging device on the success of peripheral intravenous catheter (PIC) insertion in children. The research was conducted between November 2015 and February 2016 at the Emergency Department of the Pediatric Hospital of the Faculty of Medicine of Ege University. The study population included patients who presented to the Ege University Children's Emergency Service and underwent PIC insertion. Of the population, children aged between 1 and 10 years and matched the inclusion criteria of the study comprised the study sample. Stratified Randomization was used for the sample selection and 110 patients were enrolled in the study (56 in the intervention group and 54 in the control group). To collect the study data, the“Case Report Form”and Veinlite vein imaging device were used. The data were collected by a researcher and a nurse trained by the Veinlite ven imaging device consultant. During the collection of data, after the sociodemographic characteristics of the patients were recorded in the Case Report Form, the peripheral IV catheterization procedure was performed by the nurse. While the children in the intervention group underwent PIC insertion the Veinlite vein imaging device, the children in the control group underwent PIC insertion through the conventional method. Numbers and percentage distributions, chi square, the student t test and correlation analysis were used in the analysis of the data. (IBM SPSS statistics 20.0 software) To carry out the study, the written permission was obtained from the Ethics Committee of the Ege University Nursing Faculty and from the Ethics Committee of the Ege University Hospital, and the written / verbal consent was obtained from the patients / parents who agreed to participate in the study. In this study, the mean age of the children was 4.48 ± 2.63 years. Of them, 52.7% were boys, 55.5% had fewer, 84.5% had no chronic diseases, and 67.3% had no dehydration. In the control group patients, the success rate was 72% in the first peripheral IV catheterization, the mean number of interventions was 1.31 ± 0.25, the complication rate was 3.7% (hematoma) and the mean duration of the interventions was 59.68 ± 22.5 seconds. In the intervention group patients, the first attempt success rate was 92.9% , the mean number of interventions was 1.07 ± 0.54, and the mean duration of the interventions was 49.98 ± 18.4 seconds. No complications were occured. In the first the peripheral IV catheterization, the success rate was higher, the mean number of the interventions was lower and the duration of the interventions was shorter in the intervention group in which the Veinlite device was used (p 0.05).