Masaj ve sıcak uygulamanın doğum ağrısı ve konfora etkisi
The effect of massage and warm application to the labor pain and comfort
- Tez No: 494576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TUNA ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: Araştırma travayda non-farmakolojik yöntemlerden sakral masaj ve sakral sıcak uygulamanın gebelerde doğum ağrısı algısını ve konfor düzeyini etkileme durumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. YÖNTEM: Araştırma Haziran- Aralık 2016 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak Balıkesir ili Atatürk Devlet Hastanesi Doğum Salonun da gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sıcak uygulama, masaj ve kontrol grubuna 4-5 cm servikal dilatasyonda olan 30'ar primipar gebe alınmıştır. Müdahale gruplarına 4-5 cm, 6-7 cm ve 8-9 cm servikal dilatasyonda sakral masaj ya da sakral bölgeye sıcak uygulama yapılmış, kontrol grubuna ise sadece standart ebelik bakımı verilmiştir. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Doğum Konfor Ölçeği (DKÖ)”,“Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği (SADÖ)”ve“Sıcak ve Masaj Uygulamaya İlişkin Soru Formu”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ortalama, Standart Sapma, Frekans, Ki-kare testi kullanılmıştır. Konfor düzeyinin grup içi değerlendirimesinde tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi, gruplar arası değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ağrı algı düzeyinin grup içi değerlendirilmesinde Friedman testi, gruplar arasında değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. BULGULAR: Doğum eylemi ilerledikçe her grupta ağrı puanlarında artma olduğu belirlenmiştir (p0.05). Doğum eylemi ilerledikçe konfor puanlarında azalma olduğu belirlenmiştir. Gebelerin 4-5 cm servikal dilatasyonda konfor toplam ortalaması; sıcak uygulama grubunda 34.03±3.47, masaj grubunda 33.06±3.92, kontrol grubunda ise 33.45±4.32 olup gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study was to investigate the effects of non-pharmacological methods such like sacral massage and sacral warm application on the perception of pregnants on labor pain and comfort level. METHOD: The study was conducted between June and December 2016 as a randomized controlled experimental study in Balikesir province Atatürk State Hospital Birth Hall. In the study, 30 applications of primiparous pregnant women with 4-5 cm cervical dilatation were selected for warm application, massage and control group. Intervention groups were given to warm application, sacral massage or sacral region in 4-5 cm, 6-7 cm and 8-9 cm cervical dilatation, and the control group was only given to standard midwifery care. The data were collected using the“Introductory Information Form”,“Childbirth Comfort Questionnaire (CCQ)”,“Numerical Pain Assessment Scale (NPAS)”and“Massage and Warm Application Questionnaire”. Mean, Standard Deviation, Frequency, Chi-square test were used in the evaluation of the data. Variance analysis was used for repeated measures in the intra-group evaluation of comfort level, and one-way analysis of variance was used for inter-group evaluation. The Friedman test was used for intra-group evaluation of pain perception level, and Kruskal-Wallis test was used for evaluation among groups. RESULTS: As the labor progressed, it was determined that pain scores increased in each group (p 0.05). As birth progressed, it was determined that there was a decrease in comfort scores. Total average comfort of pregnants in 4-5 cm cervical dilatation was 34.03 ± 3.47 in the warm application group, 33.06 ± 3.92 in the massage group and 33.45 ± 4.32 in the control group and there was no statistically significant difference among the groups (p> 0.05).