Madde kullanım bozukluğu olan kadınlarda doğum olgusu ile ilgili travmatik algıya psikoeğitimin etkisi
The effect of psychoeducati̇on about percepti̇on of bi̇rths travmati̇c i̇n vomen wi̇th substance use di̇sorder
  1. Tez No: 494577
  2. Yazar: HACER YALNIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Obstetrics and Gynecology, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Madde kullanım bozukluğu olan kadınlarda, doğum ile ilgili olası travmatik algıyı değerlendirmek ve psikoeğitimin, bu algıya etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, müdahale (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere toplam 60 madde kullanım bozukluğu olan kadın hasta ile yürütülmüştür. Müdahale grubuna, Travmatik Doğum Algısı Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Veriler, müdahale öncesi ve müdahale sonrası toplanmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında Ki Kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda T Testi, Wilcoxon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubunda yer alan kadınların; sosyodemoğrafik özellikleri, travmatik yaşantılar ölçeği ile karşılaştırıldığında aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This project aims to investigate the effect of education about perception of births travmatic in vomen with substance use disorder. Method: The study was conducted with a total of 60 vomen with substance use disorder; 40 in the intervention group and 40 in the control group. The intervention group was provided Traumatic Birth Perception Psychoeducation Program. The data were collected before the intervention and after the education, and analyzed using the repetead measures Chi square, T test in independent groups, Wilcoxon analysis.