Annelerin doğumdan memnuniyetine ve doğum eyleminde destekleyici bakımına etki eden faktörlerin incelenmesi
The satisfaction of mothers giving birth and supportive care in labor investigation of factors affecting
  1. Tez No: 494589
  2. Yazar: İLKAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ANNELERİN DOĞUMDAN MEMNUNİYETİNE VE DOĞUM EYLEMİNDE DESTEKLEYİCİ BAKIMINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ Bu çalışma ile annelerin doğumdan memnuniyetine ve doğum eyleminde destekleyici bakımına etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın veri toplama aşamasında literatür taraması ve önceden yapılmış çalışmalar incelenerek oluşturulan anket soruları, Normal Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği ve Doğumda Hemşirelik Desteği Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesinde vajinal doğum yapmış 352 anne oluşturmuştur. Araştırma bulgularına göre; annelerin % 71.9'unun 20-34 yaş grubunda ve %33.5'inin primipar olduğu saptanmıştır. Annelerin Normal Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği toplam puanı 153.15±15.29 olup, annelerin %64.2'sinin doğumlarında verilen destekten memnun oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, annelerin Doğumda Hemşirelik Desteği Ölçeği toplam puanı 65.69±8.66 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SATISFACTION OF MOTHERS GIVING BIRTH AND SUPPORTIVE CARE IN LABOR INVESTIGATION OF FACTORS AFFECTING In this study the aim is to the satisfaction of mothers giving birth and supportive care in labor ınvestigation of factors affecting. Questionnaires were used to determine the data collection stage of the study. The questionnaire included the Questionnaire on Normal Maternal Satisfaction and the Questionnaire on Nursing Support at Birth. The University Training and Research Hospital's sample of the research was composed of 352 mothers who had vaginal delivery. According to experiment results; determined that 71.9% of the mothers were in the 20-34 age group and 33.5% were the primiparas. Mothers Satisfaction Rating Scale for vaginal birth was 153.15±15.29 and 64.2% of the mothers were satisfied with the support given at birth. Additionally, the total score of the Mothers' Nursing Support Scale at birth was 65.69±8.66.