Sigara içen ve sigara içmeyen bireylerin psikolojik dayanıklılık ve stresle başa çıkma tutumları açısından karşılaştırılması
A comparison between smokers and nonsmokers about the resilience and their attitudes towards coping with stress
- Tez No: 494620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM YARARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada sigara kullanan, sigara bırakma tedavisi alan ve sigara kullanmayan bireylerin stresle başa çıkma stilleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini; sigara kullanan ve sigarayı bırakmak amacıyla Ege Üniversitesi Sigara Bırakma Polikliniği'ne başvuran 116, sigara kullanan 110, sigara kullanmayan 121 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada cinsiyet, yaş, eğitim durumu, aylık gelir algısı, medeni durum, birlikte yaşanılan kişiler ve bu kişilerin sigara kullanma durumunun yanı sıra; alkol ve sigara dışında başka bir maddenin kullanım durumu, sigaraya başlama yaşı, sigaraya başlama nedeni, sigara kullanım süresi gibi değişkenleri ölçmek amacıyla bireysel bilgi formu hazırlanmıştır. Bireysel bilgi formuna ek olarak; Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi, Alkol Kullanım Bozukluklarını Belirleme Testi'nde yer alan üç soru, Başa Çıkma Stilleri Ölçeği Kısa Formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılan ölçekler arasında yer almaktadır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Sözü geçen üç grupta gerçekleştirilen çoklu karşılaştırmalar sonucunda, stresle başa çıkma stilleri ve psikolojik dayanıklılık değişkenlerinin bazı alt boyutlarında gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulgusuna ulaşılmış; psikolojik dayanıklılık değişkeninin düzeyi açısından sigara kullanan katılımcılar ile diğer gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; compared groups who are smokers, get smoking cessation treatment and non-smoker about coping with stress strategies and level of resilience. The sample of this study consisted of already smoking and apply to Ege University Smoking Cessation Clinic for quit smoking 116, smokers 110, non-smoker 121 people. In this study, a personal information form prepared for the purpose of measure some variables like gender, age, education level, monthly income perception, marital status, living with the people and these people's smoking status as well as other substance using except smoking and alcohol, age at onset of smoking, reasons to start smoking, time of smoking. In addition to the personal information form; Fagerstrom Test for Nicotine Dependence, located three questions on the Alcohol Use Disorders Identification Test, Coping Style Questionnaire Short Form, Resilience Scale for Adults is located between the scales used. In the analysis of the obtained data as well as descriptive statistics Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test were used. As a result of the findings reached by the multiple comparisons performed in the preceding three groups; coping styles with stress and the resilience variables were significantly different between the groups in certain dimensions. Moreover, in terms of level of resilience variables it has emerged as a significant difference between the groups with other participants and smokers.