Diyabetik nefropatili hastalarda scube-1 ve scd40l düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of scube-1 and scd40l levels in patients with diabetic nephropathy
  1. Tez No: 494709
  2. Yazar: HİLAL KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar özellikle de nefropatinin olduğu diyabet hastalarında majör komplikasyonlardandır. Diyabetik nefropati ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkinin altında yatan patofizyolojik mekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. Yakın bir zamanda vasküler hücrelerde CD40 ligandının soluble formunun (sCD40L) CD40 ile birleşmesinin çeşitli proinflamatuvar olaylara neden olduğu gösterilmiştir, aynı zamanda serum sCD40L seviyeleri ateroskleroz için belirleyici özelliktedir. Yeni tanımlanan SCUBE protein ailesi vasküler dokuların çoğunda, plateletlerde ve endotel hücrelerinden eksprese edilmektedir. Diyabetik nefropati aterosklerozla benzer patofizyolojik mekanizmalara sahiptir. Bu nedenle, çalışmamızda tip 2 diyabet hastalarında (tip 2 DM) SCUBE-1 ve sCD40L seviyelerinin gösterilmesi, birbiriyle ve nefropati şiddetiyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya tip 2 DM tanılı 86 hasta ile yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tip 2 DM hastaları içerisinde normoalbüminürisi olan 33 hasta, mikroalbüminürisi olan 28 hasta, aşikar proteinürisi olan 25 hasta yer almaktaydı. Biyokimyasal analizler için kan örnekleri EDTA tüplerinde alındı, santrifüj edildikten sonra ileri analizler için -80 °C'de saklandı. Plazma sCD40L ve SCUBE-1 seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlendi. Bulgular: Aşikar proteinüri grubunun ortalama sCD40L seviyesi 1584±1678 pg/ml, mikroalbüminüri grubunun 766±886 pg/ml, normoalbuminüri grubunun 385±237 pg/ml, kontrol grubunun 108±68 pg/ml'ydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular disease is a major complication of diabetes mellitus, especially for patients with nephropathy. The underlying factor or pathogenic mechanism that links diabetic nephropathy with cardiovascular disease is not well known. It has recently been shown that the soluble form of CD40 ligand (sCD40L) interacts with CD40 on vascular cells, leading to a variety of proinflammatory responses, and that serum sCD40L levels can be a predictive marker of atherosclerosis. SCUBE is a newly identified protein family and significantly expressed in the majority of vascularized tissues as well as platelets and endothelial cells. Diabetic nephropathy is characterized with a similar pathophysiological process as atherosclerosis. Therefore, the aim of our study was to demonstrate the levels of SCUBE-1 ve sCD40L, and to assess their association with each other and nephropathy levels in tip 2 diabetes mellitus (T2DM). Methods: The study population included two groups: 86 patients with T2DM and 30 age and sex matched healty controls. T2DM groups included 33 patients with T2DM with normoalbuminuria, 28 patients with microalbuminuria, 25 patients with overt proteinuria. Blood samples for determination of biomarkers were collected at baseline in EDTA tubes, centrifuged and plasma stored at -80 0C until further analysis. Plasma sCD40L and SCUBE-1 was determined by ELISA. Results: The mean sCD40L level was 1584±1678 pg/ml in overt proteinuria group, 766±886 pg/ml in microalbuminuria group, 385±237 pg/ml in normoalbuminuria group and 108±68 pg/ml in controls.