Hijyenik el yıkama eğitimi verilen hemşirelerde el yıkama uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of hand washing practices in nurses who has received training on hygienic hand wash
  1. Tez No: 494722
  2. Yazar: METE KAĞAN KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hijyenik El Yıkama Eğitimi Verilen Hemşirelerde El Yıkama Uygulamalarının Değerlendirilmesi Öğrencinin adı: Mete Kağan KARAOĞLU Danışmanı: Doç. Dr. Semiha AKIN Anabilim Dalı: Hemşirelik Amaç: Bu araştırma doğru el yıkama tekniği ve hijyenik el yıkama uygulamaları konusunda verilen eğitimin hemşirelerin bilgi düzeyi ve el yıkama davranışları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma bir hastanenin hematoloji-onkoloji servisi, kemoterapi ünitesi, yoğun bakım ve nakil ünitelerinde çalışan 63 hemşire üzerinde gerçekleştirildi. Araştırma, yarı-deneysel özellikte bir araştırmadır. Yarı-deneysel araştırma tasarımlarından“tek grupta ön-test-son test düzeni”kullanıldı. Hijyenik el yıkama eğitimi öncesi bilgi anketi kullanılarak bilgi düzeyi (pre-test) değerlendirildi ve gözlem formu ile el yıkama davranışları gözlendi. Hijyenik el yıkama eğitimi verildikten sonra 2-4 hafta içinde eğitimin etkinliğini değerlendirmek üzere post-test uygulandı ve gözlem formu ile el yıkama davranışları ikinci kez gözlendi. Bulgular: Ortalama yaş değeri 24,73±4,84 olan örneklemin %88,9'u kadın ve %65,1'i (n=41) lisans mezunu hemşirelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Hand Washing Practices in Nurses who has Received Training on Hygienic Hand Wash The Name of the Student: Mete Kağan KARAOĞLU Supervisor: Semiha AKIN PhD. BSc. RN. Assoc. Prof. Department: Nursing Objective: This study aims to evaluate the extent to which nurses' knowledge levels and hand wash practices are affected by a training on proper hand wash techniques and hygienic hand wash practices. Material and Method: The study was carried out on 63 nurses working in a hematology-oncology, chemotherapy, intensive care and transplantation units of a hospital. The“procedure of pre-test–post-test in one group”was used for the research, which was designed to be semi-experimental. Before the hygienic hand wash training, knowledge levels were evaluated using knowledge questionnaire (pre-test), and hand wash behaviors were observed using observation form. After hygienic hand wash training, post-test was applied in 2-4 weeks to evaluate the effectiveness of the training, and hand wash behaviors were observed for the second time using the observation form. Results: The mean age of the sample group was 24.73±4.84, with 88.9% of them being female, and 65.1% (n=41) being undergraduate nurses.