Konizasyon yapılan hastalarda cinsel fonksiyon ve psikolojik belirtilerin preoperatif ve postoperatif karşılaştırması
Preoperative and postoperative comparison of sexual function and psychological symptoms in patients with conization
- Tez No: 521678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KABACA KOCAKUŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Servikal Intraepitelyal Neoplazi(CIN) tanılı hastalara yapılan konizasyon ameliyatının hastaların cinsel fonksiyon ve psikolojik belirtilerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2018 yılının ilk 6 ayında Zeynep Kamil Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde konizasyon yapılan 57 hasta ile yüzyüze görüşülerek operasyon öncesi cinsel Arizona Sexual Experience Scala(ASEX) ve Symptom Check List Revised (SCL-90-R) anketlerini cevaplamaları istendi. Postoperatif 3. ayda hastalarla tekrar yüzyüze görüşülerek aynı anketleri cevaplayabilen 39 hastanın anket sonuçları değerlendirildi. . Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 37,7±8,09 olup anket cevapları ayrı ayrı ve total skor olarak hesaplandığında preoperatif ve postoperatif cevaplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir (p>0,05). Sonuç: Servikal kanser tarama uygulamalarının yaygınlaşması ile prekanseröz lezyonların tanı ve tadavi oranları artmaktadır. Konizasyon operasyonu bu lezyonların hem tanı hem de tedavisinde önemli bir cerrahi prosedürdür. Bu çalışmada konizasyon operasyonun hastaların cinsel fonksiyonlarına ve psikolojik semptomlarına herhangi bir etkisi olmadığı sonucu bulunmuştur. Anahtar kelimeler; konizasyon, cinsel fonksiyon bozukluğu, serviks kanseri
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to evaluate the effect of conization surgery on the sexual function and psychological symptoms of patients with Cervical Intraepitelyal Neoplazi(CIN). Material and method: In the first 6 months of 2018, 57 patients were interviewed in Zeynep Kamil Health Practice and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and were asked to respond to pre-operative Arizona Sexual Experience Scala (ASEX) and Symptom Check List Revised (SCL-90-R) questionnaires. The results of the questionnaires of 39 patients who were able to answer the same questionnaires by interviewing again in the 3rd month postoperatively were evaluated. Results: The mean age of the patients was 37.7 ± 8.09, when the questionnaire responses were calculated separately and as a total score, no statistically significant difference was observed between the preoperative and postoperative responses (p>0,05). Conclusion: With the spread of cervical cancer screening applications, diagnosis and treatment rates of precancerous lesions are increasing. Conization surgery is an important surgical procedure for both diagnosis and treatment of these lesions. In this study, the conization operation was found to have no effect on patients' sexual function and psychological symptoms. Key words; conization, sexual dysfunction, cervical cancer