Kotanjant demet T*(M n) içerisinde operatörler ve diagonal liftlerle ilişkili almost parakompleks yapılar
Almost paracomplex structures associated with the diagonal lifts and operators on cotangent bundle T*(M n)
  1. Tez No: 494925
  2. Yazar: KÜBRA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezin amacı kotanjant demet içerisinde bir almost parakompleks yapıya göre vertikal, komple ve horizontal liftlere uygulanılan Operatörleri (Tachibana ve Vishnevskii ) incelemek ve bu bağlamda birtakım bağıntılar elde etmektir.Bu çalışma içerisinde ilk olarak kotanjant demet içerisinde bir almost parakompleks yapıya göre Tachibana operatörleri 1-form, vertikal, komple ve horizontal liftlere uygulanmıştır. Daha sonra ise yine kotanjant demet içerisinde diagonal liftlere göre Vishnevskii operatörü 1-forma uygulanmıştır. Son olarak ise almost parakompleks yapının vertikal, komple ve horizontal liftlere göre kovaryant türevleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Operators (Tachibana and Vishnevskii) applied vertically,complete and horizontally lifts according to an almost paracomplex structure in cotangent bundle and to obtain some relations in this context.In this study firstly, the Tachibana operators were applied to 1-form, vertical, complete and horizontal lifts with respect to almost paracomplex structure on cotangent bundle. Secondly, the Vishnevskii operators were applied to 1-form according to the diagonal lift on cotangent bundle. Finally, covariant derivates of almost paracomplex structure with respect to vertical ,complete and horizontal lifts were obtained.