p-konveks fonksiyonlar için Simpson tipli integral eşitsizlikleri
Simpson type integral inequalities for p-convex functions
  1. Tez No: 494928
  2. Yazar: NİHAN KALYONCU KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması p-konveks fonksiyonlar için Simpson tipli eşitsizliklerle ilgilidir. Bu tezde, öncelikle konveks, harmonik konveks ve p-konveks fonksiyonlarla ilgili bazı temel tanım ve teoremler verildi. Daha sonra, p-konveks fonksiyonlar ve bu fonksiyonların özel durumları olan konveks ve harmonik konveks fonksiyonlar için literatürde daha önce elde edilmiş bazı Simpson tipli eşitsizlikler verildikten sonra, tezin araştırma bulguları kısmında türevlenebilir fonksiyonlar için yeni bir özdeşlik kullanılarak, p-konveks fonksiyon sınıfı için bazı yeni Simpson tipli eşitsizlikler elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with Simpson type inequalities for p-convex functions. In this thesis, firstly some basic definitions and theorems about convex, harmonic convex and p-convex functions are given. Then, after giving some Simpson type inequalities previously obtained in the literature for convex and harmonic convex functions, which are p-convex functions and special cases of these functions, a new identity for the derivatable functions is used in the thesis research findings, a basis for the p-convex function class New Simpson type inequalities were achieved.