Tanjant demet içerisinde yapılar ve bunlara uygulanan Lie türevleri
Structures and the Lie derivatives applied them on tangent bundle
- Tez No: 494927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Diferensiyel geometrinin tanjant demet konusu üzerinde çalışmış olan çeşitli araştırmacılar vardır: Örnek olarak Yano ve Ishihara(2), A.A. Salimov(4), D.E Blair(8), V.Oproiu(10) ve başka değerli bilim adamları. Bu alanda yapılan çalışmalarda M manifoldu üzerinde tanımlanmış olan farklı yapıların tanjant demet üzerine de taşındığı görülmüştür. Bu tezin amacı tanjant demet içerisindeki almost kontakt ve almost parakontakt yapılar ile bunlara uygulanan Lie türevleri üzerine yapılacak çalışmalarımıza yol göstermesidir.
Özet (Çeviri)
There are several researchers who have worked on the issue of the tangent bundle in differential geometry. Examples of Yano and Ishihara(2), A.A. Salimov(4), D.E Blair(8), V. Oproiu(10) and other valuable scientist. In studies on this subject, it has seen that different structures defined in M manifold moved on tangent bundle. The purpose of this thesis to show the way the our researches which almost contact and almost paracontact structures in tangent bundle and the Lie derivatives applied to them.