Leonardit ve organik deniz yosunu gübrelerinin fasulye bitkisinin gelişimi ile toprağın fiziko-kimyasal özelliklerine etkisi
The effect of leonardite and organic marine algae (coralline) on the grawing of beans and physico - chemical properties of the soil
  1. Tez No: 494962
  2. Yazar: HAKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Leonardit ile Giresun sahillerinde doğal olarak yetişen yeşil bir yosun türü olan Deniz Marulu (Ulva lactuca) ve Kahverengi Deniz yosunu (Cystoseira barbata) türlerinden elde edilen sıvı ve katı (kompost) organik gübrelerin toprağa uygulanmasının toprağın fiziko-kimyasal özellikleri ile fasulye (Phaseolus vulgaris) bitkisi gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Metal analizleri ICP-MS cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kombinasyonlar fasulye (Phaseolus vulgaris) bitkisine uygulanmıştır. Fasulye tohumları el ile 5-6 cm derinliğe 30 tohum/m² gelecek şekilde ekilmiştir. Kontrol grubu hariç, diğer saksılara deneme grubuna göre 100ʼer g leonardit, 100ʼer g Ulva lactuca Kompost ve 100ʼer g Cystoseira barbata Kompost, 200ʼer mL Ulva lactuca Sıvı ve 200ʼer mL Cystoseira barbata Sıvı gübre ilave edilmiştir. Sıvı gübrelerin yarısı ilk ekimde diğer yarısı ise ekimden 45 gün sonra eklenmiştir. Son üründen hemen sonra alınan toprak numuneleri analiz edilmiş olup, deneme gruplarına göre en yüksek değerler, % azot UKG ve CKG : 0,033 , sodyum LG : 63 ppm, potasyum UKG : 357 ppm, magnezyum LG : 1926 ppm, kalsiyum LG : 1402 ppm olarak bulunurken LG ; Mg, Ca, Fe, Cu, Zn elementlerinde en yüksek, Pb ise USG grubunda en yüksek bulunmuştur. Fasülye bitkisinde yapılan metal analizleri sonucunda ise en yüksek değer USG ve LG' de bulunmuştur. Çalışmanın daha uzun vadede yapılması verim açısından daha belirleyici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study , effects of activation of the liquid and solid compost from Leonardite and coralline , which grows up naturally in the coasts of Giresun , on the physico - chemical features of the soil and on the growth of bean plant ( Phaseolus vulgaris ) has been researched. ICP-MS was used for analysis of metals. These compinations were applied to bean plants. The beans were planted with a depth of 5-6 cm, 30 seeds / m² manually. Except the control group, in the other pots according to trial groups, 100 g leonardite, 100 g Ulva lactuca compost, 100 g Cytoseira barbata compost, 200 ml Ulva lactuca liquid and 200 ml Cytoseira barbata liquid fertilizer were added. During the first planting, half of liquid fertilizer was added, the other half being added after 45 days. Soil samples were analyzed right after harvesting the final product, the highest values according to the final product, the highest values compared to the trial groups, were found as % nitrogen UKG and CKG : 0,033, Sodium LG : 63 ppm, potassium UKG : 357 ppm, magnesium LG: 1926 ppm, calcium LG : 1402 ppm as were found however LG was found highest in Mg, Ca, Fe, Cu, Zn periodic table. As a result of metal analyses in bean plant, Pb was found as the highest in USG group. A longer term study will be more decisive in terms of yield.