Parmotrema perlatum (Hudson) M. choisy (Parmeliaceae) ve Protoparmeliopsis muralis (Schreb) M. choisy (Lecanoraceae) türlerinin antimikrobiyal, antioksidan ve antitirozinaz aktivitelerinin araştırılması
Exploitation of antimicrobial, antioxidant and antityrosinase activities of Parmotrema perlatum (Hudson) M. choisy (Parmeliaceae) and Protoparmeliopsis muralis (Schreb) M. choisy (Lecanoraceae) species
- Tez No: 494976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KINALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu doktora tezinde, Protoparmeliopsis muralis ve Parmotrema perlatum liken türleri kurutulup öğütüldükten sonra su, etanol ve kloroform çözücüleri kullanılarak Soksalet ekstraksiyonuna tabi tutulmuştur. Likenlerden elde edilen ekstraktların test mikroorganizmaları üzerine olan antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemi, Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK), Minimum Bakteriyosidal Konsantrasyon (MBC)/Minimum Fungisidal Konsantrasyonu (MFC) yöntemleri kullanılarak denenmiştir. P. muralis likeni test bakterilerine karşı P. perlatum likenine oranla daha yüksek antimikrobiyal aktivite sergilemiştir. Ekstraktların antimikrobiyal aktiviteleri kloroform ekstraktı> Etanol ekstraktı> su ekstraktı şeklinde sıralanmaktadır. Likenlerin antioksidan aktiviteleri toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği, metal şelatlama aktivitesi, toplam antioksidan kapasitesi, troloks eşdeğer antioksidan kapasitesi ve bakır iyonları indirgeme kapasitesi (CUPRAC) gibi çeşitli metodlarla belirlenmiştir. En yüksek toplam fenol içeriği P. perlatum likeni etanol ekstraktında; en yüksek toplam flavonoid içeriği ise P. muralis likeninin etanol ekstraktında saptanmıştır. Liken ektraktları Etilen DiaminTetra Asetik Asit (EDTA)'dan daha düşük metal şelatlama aktivitesi sergilemiştir. En yüksek CUPRAC aktivitesi P. perlatum likeni kloroform ekstraktında bulunmuştur. Ayrıca, ekstraktların antitirozinaz aktiviteleri de incelendi. Her iki liken türünün yalnızca etanol ekstraktlarının tirozinaz inhibisyonu gösterdiği belirlendi. Çalışılan diğer ekstraktlarda ise herhangi bir aktiviteye rastlanmadı. Elde edilen verilere göre, P. muralis ve P. perlatum liken türlerinin sentetik antimikrobiyal, antioksidan ve tirozinaz inhibitörü ajanlarına bir alternatif olabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, Protoparmeliopsis muralis and Parmotrema perlatum lichen species were dried and powdered then they were subjected Soxhlet extraction using water, ethanol and chloroform solvents. Antimicrobial activity of extracts that were obtained from lichens were tested on test microorganisms by using disc diffusion method, Minimum Inhibition Concentration (MIC), Minimum Bakteriocidal Concentration (MBC)/Minimum Fungicidal Concentration (MFC) P. muralis lichen exhibited more antimicrobial activity when compared with P. perlatum lichen. Among antimicrobial activities of the extracts increases in the following order: chloroform extract> ethanol extract> water extract. Antioxidant activity of the lichens were evaluated by different methods such as total phenolic content, total flavonoid content, metal chelating activity, trolox equivalent antioxidant capacity and copper reducing antioxidant capacity (CUPRAC). Whereas the highest total phenolic content was determined in the ethanol extract of P. perlatum lichen; the lowest total phenolic content was determined in the ethanol extract of P. muralis lichen. Lichen extracts were exhibited lower metal chelating activity than Etilen Diamine Tetra Asetic Acid (EDTA). The highest CUPRAC activity was found in chloroform extract of P. perlatum. Moreover, antityrosinase activity of the extract were examined. Only ethanol extract of the both lichens showed tyrosinase inhibition, any activity in the other extracts didn't found. According to the obtained data, it is concluded that P. muralis and P. perlatum lichen species extracts might be an alternative to synthetic antioxidant, antimicrobial and antityrosinase agents.