Türkiye için yeni kayıt olabilecek bazı likenlerin sekonder metabolit içeriklerinin yüksek performans ince katman kromatografisiyle (HPTLC) incelenmesi
Identification of secondary lichen substances by high performance liquid chromatography (HPTLC) of some lichen species new to Türkiye
- Tez No: 952286
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARAYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; Aydın, Erzurum, Giresun, Isparta, İzmir, Ordu, Rize ve Trabzon'dan toplanan ve ikisi ilk defa tanımlanacak olan Heterodermia sp. ve Parmotrema sp. ile Türkiye için yeni kayıt olacak Lepraria isidiata, L. leuckertiana, Parmelia ernstiae, Physciella melanchra, Polyozosia bandolensis, Scytinium aragonii ve Xanthoria stiligera türlerinin sekonder metabolitleri incelenmiştir. Likenlerden alınan yaklaşık 0.1 g örnek asetonda çözülmüş ve HPTLC (yüksek performanslı ince tabaka kromatografisi) ile F254 silika kaplı cam plaklarda üç farklı solventte yürütülmüştür. Çalışmalarımız sonucunda 9 türden 19 farklı liken sekonder metaboliti teşhis edilmiştir. Çalışmalarımızın sonucunda 16β-asetokihopan-6α,22-diol, 2,7 dikolorolikeksanton, izousnik asit, konfumarprotosetrarik asit, metil orsellinat ve orsellinik asit Türkiye'den ilk defa verilmiştir. Kromatografik yöntemlerle Lepraria isidiata, L. leuckertiana ve Physciella melanchra türlerinin teşhisi mümkün olmuştur. Yeni tanımlanacak Heterodermia sp. ve Parmotrema sp. türlerinin en önemli ayırıcı özelliklerinden biri de, teşhis ettiğimiz liken sekonder metabolitleri olacaktır.
Özet (Çeviri)
Lichens collected from Aydın, Erzurum, Giresun, Isparta, İzmir, Ordu, Rize and Trabzon provinces, which will be described as novel species of Heterodermia and Parmotrema genera, as well as new records for Türkiye as Lepraria isidiata, L. leuckertiana, Parmelia ernstiae, Physciella melanchra, Polyozosia bandolensis, Scytinium aragonii and Xanthoria stiligera, were examined. For this purpose, 0.1 g of specimens were dissolved in acetone and subsequently run through three different solvents on F254 silica glass plates using HPTLC (High-performance thin-layer chromatography). Out of nine species, we were able to identify nineteen lichen compounds. Among these, 16β-acetoxyhopane-6α,22-diol, 2,7 dichlorolichexanthone, confumarprotocetraric acid, isousnic acid, methyl orcellinate ve orcellinic acid were reported for the first time from Türkiye. Species such as Lepraria isidiata, L. leuckertiana and Physciella melanchra were successfully identified through the application of chromatography. Furthermore, while describing Heterodermia and Parmotrema species, lichen secondary metabolites will be utilized as one of the most crucial characteristics.