Farklı biber genotiplerinin fosfor kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Determination of phosphorus use efficiency in different pepper genotypes
  1. Tez No: 494996
  2. Yazar: ABDULLAH SAİM YILDIRIMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı yerel biber genotiplerinin fosfor (P) kullanım etkinliğini belirlemektir. Bu çalışma, sera koşullarında 8 farklı yerel biber genotipine 5 farklı P dozu (0, 25, 50, 100 ve 200 mg P kg-1) uygulanarak, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yapılmıştır. Araştırmada, biber bitkisinde, fosfor konsantrasyonları, toplam kaldırılan fosfor, gövde kuru madde miktarları ve bitkilerin P kullanım etkinlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine phosphorus (P) use efficiency in local pepper genotypes. In this study, five levels of phosphorus (0, 25, 50, 100 and 200 mg kg-1) were applied to 8 different local pepper genotypes in greenhouse conditions using completely randomized design with three replications. Shoot dry matter, phosphorus concentration, total phosphorus uptake and phosphorus use efficiency of local pepper genotypes were evaluated in the research.