Bazı birinci sıra geçiş metalli ftalosiyanin bileşiklerin yapısal parametrelerinin elektronik şekillenimine etkisinin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of the effect of structual parameters on electronic configuration for phthalocyanine complexes with some first transition metals
  1. Tez No: 495063
  2. Yazar: ÖZGE ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET İŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, birinci sıra geçiş metallerinden Fe, Co ve Mn içeren ftalosiyanin moleküllerinin geometrik özelliklerinin bileşiğin elektronik yapısına etkisi incelenmiştir. Metalli fitalosiyaninler özellikle gaz sensörlerinde organik yarıiletkenler, görüntüleme aygıtlarında optik pigmentler, kimya endüstrisinde renklendiriciler, güneş enerjisi dönüşümünde fotovoltaik hücreler, fotodinamik kanser tedavisinde fotoduyarlılık gibi oldukça geniş alanda uygulaması olan moleküllerdir. Bu nedenle Fe, Co ve Mn içeren fitalosiyanin moleküllerinin iki farklı eksenel ligand Siyanid (CN-)ve Pridin (Py) içeren bileşiklerinin stabilizasyonunu, optimizasyon ve IR titreşim frekans hesaplarını DFT yöntemiyle Gaussian-09 yazılım programı kullanarak teorik olarak hesapladık. Bu bileşiklerin geometriye bağlı özelliklerinin elektronik yapısına etkisini incelemek için TD-DFT yöntemiyle UV-vis elektronik uyarılma geçişlerini teorik olarak hesapladık. Bulduğumuz sonuçları literatürde ele aldığımız bileşiklerin deneysel sonuçları ile karşılaştırdık ve neden uyumlu olup olmadıklarını yorumladık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, It was investigated the effect on the electronic structure of geometric properties of Fe, Co and Mn- containing phthalocyanine molecules in the first row transition metals. Metallophthalocyanines are used particularly as organic semiconductors for gas sensor, visual pigments in the display devices, colorants in the chemical industry, fotovoltaic cells in the solar energy conversion ve photosensitizers for photodynamic cancer therapy. Thus, we calculated theoretically stabilisation, optimisation and IR-frequencies of the Fe, Co and Mn- containing phthalocyanine molecules with the DFT method using Gaussian-09 software program. We also calculated Uv-vis electronic excitation transition of the compounds in order to study the effect on the electronic structure of the geometric properties. The results that are obtained were compared with experimental results and we interpreted whether the results are compatible.