Tekstil fabrikasında enerji verimliliği uygulamaları
Energy efficiency practices in textile factory
  1. Tez No: 495064
  2. Yazar: BURAK CABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN KARAÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sanayileşme, gelişen teknoloji ve enerjinin verimsiz olarak kullanılması nedeniyle dünyadaki fosil yakıt rezervleri her geçen gün daha da azalmaktadır. Enerjinin verimsiz olarak kullanılması üretim yapan işletmelerde enerji maliyetlerinin artmasına neden olmakta bu nedenle, verimlilik çalışmaları önemli bir rol oynamaktadır. Enerji verimliliğinin ele alındığı bu çalışmada tezin amacına, literatür taramasına, endüstri bazında enerji dağılım bilgilerine ve endüstriyel tesislerde enerjinin verimsiz olarak kullanıldığı uygulama alanlarına yer verilmiştir. Bunlara ek olarak çalışmanın gerçekleştirildiği fabrikaya ait son üç yıllık enerji tüketim miktarları ve enerji maliyetleri incelenmiştir. Fabrikadaki buhar hatları ve vanaların yalıtımları yapılmış, turbo kompresörün eski airend ünitesi daha aerodinamik olarak tasarlanan yeni ünite ile değiştirilmiş, basınçlı hava sistemlerindeki kaçaklar giderilmiş, aydınlatmalar daha verimli olan led sisteme dönüştürülmüştür. Arıtma tesisinde bulunan loblu blowerlerın vidalı blowerlar ile değiştirilmesi ve ramöz makinelerine ısı geri kazanım sistemi kurulması projeleri ele alınmıştır. Çalışmaların verimliliğe olan etkileri pratik, teorik ve analiz yöntemleri kullanılarak sunulmuştur. Farklı sektörlere uygulanabilir olması nedeniyle gelecek çalışmalara ışık tutması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fossil fuel reserves in the world are diminishing due to industrialization, developing technology, and the use of energy inefficiently. Inefficient use of energy causes energy costs to increase in manufacturing enterprises, thus productivity studies play an important role. In this study which deals with energy efficiency, the purpose of the study, literature review, data on energy distribution by industry, and application areas where energy is used inefficiently in industrial plants are included. In addition, the last three years of energy consumption and energy costs of the plant where the study was carried out were examined. The factory's steam lines and valves were insulated, the old air-end unit of the turbo compressor was replaced with a more aerodynamically designed new unit, the leaks in the compressed air systems were eliminated, and the lighting was converted into a more efficient led system. Replacement of lobed blowers with screwed blowers in the treatment plant and projects for installing a heat recovery system to the stenter machines are discussed. The effects of the studies on productivity are presented using theoretical, practical and analytical methods. Because it is applicable to different sectors, it is planned to shed light on future studies.