İnmemiş testisli olgularda human chorionic gonadotropin uygulamasının testis anatomo-patolojisi ve hormonal değerler ile spermogram üzerindeki etkisinin araştırılması
The Effect of human chorionic gonadotropin on testicular anatomo-pathology, hormonal levels and semen analysis in adult patients with undescendent testis
- Tez No: 49510
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. DOĞAN ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Haziran 1994-Haziran 1996 tarihleri arasında tek taraflı inmemiş testisi olan 40 hasta çalışmaya alınarak, 20'sine hCG uygulandı. Tüm hastaların sekonder seks karakterleri belirlenip, inmemiş testisin pubik tüberküle uzaklığı, skrotal testisin boyutları, kıvamı tespit edildi. FSH, LH, Testosteron düzeyleri ölçüldü ve semen analizi yapıldı. 20 hastaya hCG günaşırı 1500 IU, toplam 13500 İÜ olmak üzere uygulandı. Tedavi sonrası inmemiş testislerin pubik tüberküle uzaklığı tekrar ölçülüp, yeniden semen analizi yapıldı. Tüm hastaların inmemiş teslislerine orşiektomi uygulandı ve karşı taraf inmiş teslislerden biopsi alındı. Operasyon sırasında inmemiş testisin boyutları ölçülüp, kıvamlan kontrol edildi. Epididimal anomaliler kaydedildi. Orşiektomi ve biopsi materyalleri histopatolojik olarak ayrıntılı şekilde incelendi. Operasyon sonrası 3. ayda LH, FSH, Testosteron düzeyleri tekrar ölçülüp, sperm analizi yeniden yapıldı. Çalışma sonunda testiküler iniş anomalisinin daha çok sağ taraf testisi etkilediği saptandı. Puberte sonrası inmemiş teslisler ileri derecede hacim kaybına uğrarken, karşı taraf inmiş testisler normal sınırlarda hacme sahip bulundu. Puberte sonrası uygulanan hCG'nin testiküler hacim üzerine etkisi olmadığı gibi, testiküler inişede katkıda bulunmadığı görüldü. Tek taraflı inmemiş testisli hastalarda hormon düzeyleri normal iken, hCG uygulamasının serum testosteron düzeyinde hafif bir yükselmeye neden olduğu saptandı. Tek taraflı inmemiş testisli hastalarda fertilite oranı yüksek iken, oligospermik hastalarda ise hCG kullanımı sonucu semen analizinde düzelme görülmedi. İnmemiş testislerde spermatogenez aktivitesi görülmediği saptandı ve hCG'nin testis morfolojisi üzerine etkisinin olmadığı ortaya kondu. Sonuç olarak, erişkin unilateral inmemiş testisli hastalarda hCG uygulaması ile testisin lokalizasyonu ve histolojisinde bir değişiklik olmamakta ve oligospermik hastalarda semen analizinde bir gelişme kaydedilmemektedir. hCG uygulamasının erişkin tek taraflı inmemiş testisli hastalarda yeri yoktur. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between 1994-1996, 40 patients were included to the study and 20 of the patients were administered hCG. Distance to the pubic tubercle of the undescendent testes, consistency and the sizes of the scrotal testes, seconder sex characteristics were examined and recorded. Serum FSH, LH, testosterone levels were measured and semen analysis were perfomed in all patients. 20 patients were administered 1500 IU hCG three times in a week, totally 13500 IU. Semen analysis and measurement of the distances to the pubic tubercle of the undescendent testes were performed again. Orchiectomy for undescendent testes and biopsy for scrotal testes were performed. The sizes were measured and the consistency were controlled in undescended testes peroperatively. Epididymal anomalies were recorded. Orchectomy and biopsy specimens were examined histopathologically. Serum FSH, LH and testosteron levels and semen analysis were repeated in thirth postoperative month. Undescendent testes were common in the right side of the patients included to study. While volumes of undescendent testes decrease after the puberty, the contralateral scrotal testes have normal volume. Neither testicular volume nor testiculer decensus were affected by administration of hCG after the puberty. While the patients with unilateral undescendent testis had normal FSH, LH, testosteron levels, hCG administration caused minimal increase in serum testosteron levels. The fertility rate in patients with unilateral undescendent testis was high and hCG didn't cause any improvement in semen analysis of the patients with oligospermia. Spermatogenetic activity wasn't shown in undescendent testes and hCG didn't affected this abnormal testicular histolojy. As a result, hCG administration doesn't cause any change in the localization and the histologic findings of testis in patients with unilateral undescendent testis and doesn't also improve the semen analysis of oligospermic patients. These means that hCG administration doesn't have any place in the treatment of unilateral undescendent testis. 42