Fen bilgisi öğretmenlerinin yaratıcı düşünce özellikleri ile okulların değişime açıklığı arasındaki ilişki
The relationship between creative thought characteristics of science teachers and the expansion of change of schools
- Tez No: 495103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmenlerinin yaratıcı düşünce düzeyleri ile okullarının değişime ne derece açık olduğu ve okulların değişime açık olma durumlarının öğretmenlerin yaratıcı düşünmeleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı Manisa - merkez ilçesinde faaliyet gösteren devlet ve özel ortaokullarda görev yapan 317 öğretmen üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada okulların değişime açıklığının öğretmen görüşlerine göre ortaya konması için Smith ve Hoy (2007) tarafından geliştirilen, Demirtaş (2012) tarafından geçerlilik ve güvenilirliği Türkçeye uyarlanan ''Okulların Değişime Açıklık Ölçeği'' ile Yenilmez ve Yolcu (2007) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Derslerdeki Tutum ve Davranışlarının Öğrencilerde Yaratıcı Düşünmenin Gelişimine Katkısı”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi SPSS 17.0 for Windows paket programıyla analiz edilmiştir. Analizde ikili grup fark analizi için Mann Whitney U testi, ikiden çok grup arasındaki farkın analizi için ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Korelasyon analizinde Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the level of creative thought of science teachers and the extent to which their schools are changeable, and the effect of schools on the creative thinking of teachers in terms of openness to change. In the survey, a questionnaire was applied to 317 teachers working in state and private secondary schools operating in the central province of Manisa in 2016-2017 academic year. In order to reveal the change of schools according to the teachers' views, the“Variable Openness Scale of Schools”, which was developed by Smith and Hoy (2007) and adapted to Turkishness by Demirtaş (2012), and“The Attitudes of Teachers in Classes”developed by Yenilmez and Yolcu and Behavior Contribution to the Development of Creative Thinking in Students "scale. In the analysis of the quantitative data obtained, SPSS 17.0 for Windows was analyzed by packet program. Mann Whitney U test was used for binary group difference analysis and Kruskal Wallis test was used for analysis of difference between two groups. Spearman's rho correlation analysis was used for correlation analysis.