Fibonacci vektörlerin öklid, kompleks ve lorentz geometrisi
Euclidean, complex and lorentzian geometry of the fibonacci vectors
- Tez No: 495247
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde Fibonacci vektörler, genelleştirilmiş Fibonacci vektörler, özellikleri, Fibonacci vektörler için Öklid anlamında iç çarpım, vektörel çarpım ve karma çarpım ele alınmıştır. Çalışma altı temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti ve tezin amacı verilmiştir. İkinci bölümde tezin içinde kullanılacak olan temel kavramlar anlatılmıştır. Tezin orijinal kısımlarından biri olan üçüncü bölümde ise anti-simetrik matris yardımıyla Fibonacci 3-vektörler için Öklid anlamında vektörel çarpım yeniden ele alınmış, Fibonacci 4-vektörler ve Fibonacci 7-vektörler için Öklid anlamında vektörel çarpım ve karma çarpım tanımlanmıştır. Ayrıca Fibonacci 7-vektörler için vektörel çarpım anti-simetrik matris yardımıyla tekrar elde edilmiştir. Dördüncü bölüm tezin bir diğer orijinal kısmı olup kompleks Fibonacci 3-vektörler incelenmiş ve vektörel çarpım tanımlanmıştır. Tezin yine orijinal kısımlarından biri olan beşinci bölümde ise Fibonacci 3-vektörlerin, Fibonacci 4-vektörlerin ve Fibonacci 7-vektörlerin Lorentz geometrisi incelenmiştir. Son olarak altıncı bölümde ise sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been subject to Fibonacci vectors, generalized Fibonacci vectors and properties of them. Also, inner product, vector product and triple scalar product for Fibonacci vectors are given. This thesis consists of six chapters. In the first chapter the aim of the thesis and the review of the literature are given. The basic concepts are described in the second chapter. The third chapter of the thesis is one of the original part. In the third chapter the corresponding anti-symmetric matrix for Fibonacci 3-vectors are examined. The vector product by using this anti-symmetric matrix is reconsidered. The vector product for Fibonacci 4-vectors and Fibonacci 7-vectors are described. Furthermore, the corresponding anti-symmetric matrix for Fibonacci 7-vectors and properties of vector product by using this anti-symmetric matrix are given. Moreover, in the fourth chapter, complex Fibonacci 3-vectors are investigated, vector product of two complex Fibonacci vectors is defined and properties of vector product are given. Furthermore, in the fifth chapter Fibonacci 3-vectors, Fibonacci 4-vectors and Fibonacci 7-vectors are examined at Lorentz-Minkowski space. In the sixth chapter overview of the study is given.