A comparative study on residential soundscape perception of Arabic and Turkish people living in Ankara, Turkey
Ankara'da yaşayan Arap ve Türk konut sakinlerinin işitsel peyzaj algıları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 495508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAPATYA NUR DÖKMECİ YÖRÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Belirli bir akustik çevrede yaşayan insanların işitsel peyzaj algılarının incelenmesinde, birçok kavram göz önüne alınmalıdır. Literatürdeki çalışmalar, işitsel peyzaj algısını etkileyen faktörlerin ses ortamı ve ses algısı olduğunu göstermektedir. Bir kişinin çoğu zamanını ev ortamında geçirmesi nedeni ile konut bağlamında işitsel peyzaj algısını anlamak çok önemlidir. Bu araştırma, aynı şehirde ve benzer konut ortamlarında yaşayan iki farklı kültürel grubun işitsel peyzaj algı farklarını incelemektedir. Bu çalışma kapsamında, Ankara'da yaşayan Arap ve Türk konut sakinlerinden toplam 405 anket toplanmış, incelenmiş ve sonuçlar detaylı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, Arap konut sakinlerinin evlerinde bulunan ses ortamından daha yüksek bir memnuniyet düzeyi belirttiklerini göstermiştir. Bunun dışında her iki kültürel grubun konutlarında bulunan işitsel peyzaja eşit derecede önem verdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, kültürel farklılık, tek yönlü ANOVA ve t-testi kullanılarak irdelenmiş, genel işitsel peyzaj algı değerlendirmesi anket sonuçlarına göre, ortamda bulunan farklı ses kaynaklarının yüksekliği, duyulma sıklığı ve seslerin tercih edilmesi faktörlerinin her birinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In studying the soundscape perception of the people of a certain acoustic environment, several concepts should be taken into consideration. Studies from the literature suggest that the factors that influence the soundscape perception are the sound environment and the auditory perception mainly. As a person spends most of the time in their houses, understanding the soundscape perception in the residential context is significant. This research investigates the soundscape perception differences of two cultural groups of the same acoustic environment. Therefore, the Arab and Turkish residents of Ankara participated with 405 questionnaires in order to assess their soundscape perception of the sound environment of the city within their house environment. The findings of the study suggest that the sound environment is equally important to both cultural groups, while the Arab residents showed a higher satisfaction level from the sound environment of their houses. Furthermore, the cultural factor demonstrated significant differences in the soundscape perception of the Arab and Turkish groups based on an overall soundscape perception evaluation, sound source loudness, sound frequency of occurrence and sound favourability using statistical analysis such as, one-way ANOVA and t-test.