Algılanan yönetici liderlik stilinin, çalışanın algılanan örgüt iklimi ve iş tatmin düzeyine olan etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of employees' perceived leadership on perceived organizational climate and job satisfaction
- Tez No: 495618
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, farklı sektörlerde çalışan ve farklı iş deneyimleri olan çalışanların algıladıkları yöneticilerinin liderlik stili, örgüt iklimi ve iş doyumunun incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma için 100 katılımcının anketlere vermiş oldukları yanıtlar ile araştırma değişkenleri karşılaştırılmıştır. Araştırma için kullanılan anketler“Demografik Bilgi Formu”,“Çok Faktörlü Liderlik Anketi”,“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ve“Örgüt İklimi Ölçeği”dir. Araştırmanın sonuçlarına göre, demografik değişkenler bakımından iş doyumu puanlarının katılımcılarda farklılık göstermediği bulunmuştur. Örgüt ikliminin eğitim düzeyi değişkenine göre farklılık gösterdiği, farklılık bulunan alt boyutların örgütte sorumluluk, fark edilme, destek ve standartlar olduğu saptanmıştır. Liderlik değişkeninin demografik değişkenlere göre, katılımcıların eğitim düzeyine göre Dönüştürücü (Transformative) liderlik puanlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırma değişkenleri arasındaki korelasyon sonuçlarına göre yaş ve örgüt iklimi boyutlarından bağlılığın pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. İş doyumunun örgüt iklimi ile pozitif ve anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuçlar doğrultusunda, katılımcıların iş doyumunun yüksek olması ile örgüt iklimine ilişkin pozitif tutumlar doğrusal ilişkilidir. İlişkili bulunan değişkenler arasındaki regresyon analizi sonuçlarına göre algılanan liderlik tutumunun algılanan örgüt iklimi boyutlarından fark edilme boyutu ile açıklayıcı ilişkisi olduğu bulunmuş; fark edilme puanlarının algılanan liderlik boyutlarını anlamlı düzeyde açıkladığı saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların, çalışanların verimliliği ve üretkenliği açısından önemli faktörler olabileceği düşünülebilen unsurların anlaşılması bakımından önemli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship among employees' perceived leadership and management styles, organizational climate, and job satisfaction. For the study, 100 employees participated the survey study which includes surveys named as“Demographic Information Form”,“Multifactorial Leadership Questionnaire”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”, and“Organizational Climate Scale”Based on the results of the study, no significant differences were found in job satisfaction scores of employees in terms of their demographic variables. Organizational climate scores were found as significantly different in terms of education. Similarly, organizational climate scores were also found as different in terms of sector. Additionally, transformational leadership scores were found as sigificantly different in terms of education. Findings related to correlational analyses indicated that age and committment as a subscale of organizational climate was found as significantly and positively correlated. Job satisfaction and organizational climate were found as positively and significantly correlated. Results of regression analyses demonstrated that recognition as a subscale of organizational climate was found as predictive of all leadership subscales as well as job satisfaction scores. Results in this study is considered as important in terms of understanding the factors related to employees' productivity. Additionally, contributive findings were provided for further study in the field.