Immanuel Kant'ın metafizik bilginin olanaklılığını soruşturması bağlamında aklın diyalektiği sorunu
The problem of the dialectic of reason in context of Kant's inquiry into possibility of metaphysical knowledge
  1. Tez No: 495633
  2. Yazar: HARUN TÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KUTLUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Immanuel Kant'ın Batı felsefe geleneğine etkisi büyüktür. Kant, uzun ve titiz çalışma hayatının sonucu olarak neredeyse bütün bir felsefe geleneği ile hesaplaşma gayretinde olmuş, bu hesaplaşmayı da aklın diyalektiği sorununu soruşturmalarının merkezine alarak gerçekleştirmiştir. Kant, geleneksel metafizik tarihinin, baştan aşağı bilgi-bilgi olmayan ayrımının farkında olunmamasından kaynaklanan diyalektik yanılsamalar tarihi olduğu düşüncesindedir. Ona göre, matematik ve saf doğa bilimi ilerlemesini sentetik a priori yargılara borçludur. Metafizik de eğer bir bilim olacaksa sentetik a priori yargılarla iş görmelidir. Kant böyle bir metafiziğin olanaklılığı konusunda iyimserdir. İşte aklın diyalektiği sorunu hem sentetik a priori yargıların ölçütlüğünde geleneksel metafizik eleştirisinin hem de Kant'ın bilgi kuramsal metafiziğinin çıkış noktasını oluşturur. Kant'ın bilgi kuramsal metafiziği ise geleneksel metafiziğin ana sorunları olan özgürlük, ölümsüzlük ve Tanrıya pratik akıl bağlamında yeni bir içerik kazandırmaya çalışır.
Özet (Çeviri)
Immanuel Kant has had a huge impact on the Western philosophical tradition. As a result of his long and meticulous working life, Kant has endeavored to challenge almost a whole tradition of philosophy, including these two important thinkers, by taking the problem of the dialectic of reason to the center of his inquiries. Kant believes that the history of traditional metaphysics is the history of dialectical illusions stemming from the lack of awareness of the distinction between knowledge and non-knowledge altogether. To him, mathematics and pure natural science owe their progress to synthetic a priori judgments. Metaphysics should only operate with synthetic a priori judgments if it is going to be a science itself. Kant is optimistic about the possibility of such metaphysics. Thus, the problem of the dialectic of reason is the starting point of both the criticism of the traditional metaphysics and also Kant's epistemological metaphysics under such criterion as synthetic a priori judgment. Kant's epistemological metaphysics tries to add a new content to the main problems of traditional metaphysics such as freedom, immortality and God in the context of practical reasoning.