Effect of sanctions on iranian economy and businesses: An integrative literature review approach
Yaptırımların iran ekonomisi ve işletmeleri üzerindeki etkisi: Bütünleştici bir literatür taraması
- Tez No: 948415
- Danışmanlar: Prof. Dr. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaptırımlar, bir veya daha fazla ülkenin başka bir ülkeye, kişilere veya bir kuruluşa karşı ekonomik ya da siyasi bir eylemde bulunarak, o ülkenin davranışlarını değiştirmesi için baskı uygulamaya çalıştığı durumlardır. İran İslam Cumhuriyeti, 1979'daki İslam Devrimi'nden bu yana yaptırımlar altındadır. Bu araştırma, yaptırımların İran ekonomisi ve işletmeleri üzerindeki zararlarını ortaya koymak ve İran'ın bu etkileri azaltmak için nasıl tepkiler verdiğini göstermek amacıyla bütüncül bir literatür taraması yaklaşımını kullanmaktadır. İran'a yönelik en yoğun ve kapsamlı yaptırımlar 2010 ile 2018 yılları arasında gerçekleşmiştir. Bu yaptırımların başını büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri çekmiş, ikinci derecede ise Avrupa Birliği yer almıştır. Yaptırımların bir sonucu olarak, İran'ın GSYİH'si özellikle İran petrol ihracatına uygulanan yaptırımlar nedeniyle önemli ölçüde küçülmüştür. İran bankalarına getirilen kısıtlamalar, İran'ın resmi para birimi olan Riyal'in değer kaybetmesine ve büyük enflasyon dalgalarına yol açarak fiyatların ciddi şekilde artmasına neden olmuştur. İran'daki işletmeler büyük darbe almış ve en düşük kârlarla faaliyet göstermeye zorlanmıştır. İran bankalarının SWIFT sistemi üzerinden işlem yapmasının yasaklanması sonucunda, İranlı iş insanları ve şirketleri ithalat ve ihracat konusunda yabancı ülkeler ve firmalarla ticaret yapmakta ciddi zorluklarla karşılaşmıştır. Bu yaptırımların çoğu Obama ve Trump yönetimleri sırasında gerçekleşmiştir. En önemlisi, 2018 yılında Trump, İran'ın nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekilmiş ve İran'a karşı maksimum ekonomik baskı uygulamaya başlamıştır. Bu durum, İran petrolünün ihracatının ciddi oranda düşmesine neden olmuş, İran petrol alıcılarına baskı yapılarak alımlarını durdurmaları istenmiştir. Sonuç ve öneri olarak, İran'ın özellikle gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlar konusunda ithalata dayalı bir sistem yerine kesinlikle kendi kendine yeterliliği hedeflemesi gerektiği söylenebilir. Ayrıca, yaptırımların etkisini azaltmak amacıyla batı dışındaki ülkelerle, örneğin BRICS ve ŞİÖ gibi yapılarla işbirliğini sürdürmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Sanctions are when one or more countries decide to take an economical or political action against another country or a person(s) or an organization to put pressure on the country to change its behavior. Islamic Republics of Iran has been under sanctions since the Islamic revolution of 1979. This piece of research uses an Integrative Literature Review approach to show the damage on Iranian economy and businesses because of sanctions and show how Iran reacted with some ways to mitigate the effect of them. The most and intensive sanctions on Iran happened between 2010 and 2018. Sanctions which mostly lead by United States of America and to the second-degree European Union. As the result of sanctions GDP of Iran shrank significantly mostly because of the sanctions on Iranian Oil exports. Restrictions on Iranian banks caused the fall of value of Rial (Official Currency of Iran) and huge inflation which caused prices to increase drastically. Businesses in Iran hit significantly and caused to operate with the minimum profits. As the result of banning Iranian banks to transact through SWIFT, Iranian businessmen and companies faced serious challenges to trade with foreign countries and companies for imports and exports. These sanctions mostly happened during Obama and Trump administration. Most importantly, in 2018 Trump administration unilaterally existed from Iran's nuclear deal and started the maximum economical pressure on Iran caused the exports of Iranian oil to become extremely low buy putting pressure on Iranian oil buyers to stop buying it. As recommendations I should say that Iran definitely should look at self-sufficiency rather than imports especially on necessary goods like food and medicine along with continue cooperating with countries other than the west for instance, BRICS and SCO to lower the effect of sanctions.