Karapara aklama ve suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu
Money laundering and laundering offence property value originating from crime
  1. Tez No: 495664
  2. Yazar: ÇAĞRI CANCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UĞUR ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kazancın yasallaştırılması tekniği olarak ifade edilen karapara aklama, tarihsel olarak oldukça eski bir fiil olsa da kavramsal olarak ortaya çıkışı 20. Yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Karapara aklama, organize suçluluğun gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan ve geleneksel olarak uyuşturucu kaçakçılığından, günümüzde ise organize olarak işlenebilen pek çok suçtan elde edilen gelirin, mali sistem içerisine entegre edilerek yasal hale getirilmesi işlemi olarak ifade edilmektedir. Aklama fiilinin gerçekleştirilebilmesi için her şeyden önce bir öncül suç ve bu suçtan gelir elde edilmiş olması gerekmektedir. Elde edilen bu gelirin, çeşitli aklama teknikleri kullanılarak kaynağının gizlenmesi veya değiştirilmesi suretiyle yasal bir kimlik kazanması durumunda aklama işlemi tamamlanmış olacaktır. Çalışmamızda öncelikle tüm yönleriyle aklama sürecine değinilecek ardından ulusal ve uluslararası alanda aklama ile mücadele konusunda yaşanan gelişmeler ele alınacaktır. Çalışmamızın ağırlıklı bölümünü oluşturan ve ikinci bölümde kapsamlı bir şekilde incelenecek olan 'Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu', 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 282. Maddesinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although money laundering, which is described as the technique of legalization of earning, is historically quite ancient, its conceptual emergence dates back to the late 20th century. Money laundering is defined as the process of integrating and legalizing the income that comes from the development of organized crime and which is obtained from many criminals traditionally being drug traffickers and nowadays as a organize crime. In order for the laundering act to be carried out, first and foremost, it must be a premise crime and income from this crime. If the income obtained becomes a legitimate identity through the concealment or alteration of the source, using various laundering techniques, the laundering process will be completed. In this work, we will first touch on the laundering process in all its aspects and then discuss the developments in combating laundering in national and international areas. The 'Crime of Laundering the Assets Derived from Crime', which constitutes the predominant part of this work and which will be examined in all aspects in the second section, is regulated in Article 282 of the Turkish Criminal Code numbered 5237.