Sosyal devlet anlayışı uygulamaları: Trabzon SYDV örneği
Social state understanding practices: Trabzon SYDV sample
  1. Tez No: 495695
  2. Yazar: FİLİZ ÖZSANDIKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Public Relations, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sosyal Devlet Anlayışı, iktidarın keyfine bırakılmayacak kadar kırılgan, halkın kazanımlarıyla, arz ve talep döngüsüyle gelişen ve filizlenen, toplumsal kazanımlar veya kayıplar zinciridir. Bu araştırmada, devletin toplum içinde yoksulluğu, gelir dağılımındaki adaletsizliği önlemede uygulanan sosyal yardımlar, sosyal güvenlik hakkı, sağlık, eğitim gibi gelir dağılımından kaynaklanan eşitliksizlikleri azaltmak ya da gidermek için yapılan sosyal yardım uygulamaları analiz edilmiştir. Toplumun şekillenmesinde, tarih boyunca dinin etkisi büyük olmuştur. İslamiyet ve sosyalizm karşılaştırıldığında; İslamiyet'in merhamet ve hayırseverlik üzerine, Sosyalizmin ise toplumsal eşitlik üzerine bina edildiği görülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı; Sosyal Devlet Anlayışı çerçevesinde dünden bugüne toplumun gelir eşitsizliğine karşı verdiği olağanüstü mücadelede, devletin muhtaç vatandaşlara sunduğu sosyal devlet uygulamalarının, yeterli olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın amacına yönelik araştırma bulguları, Trabzon SYD Vakfından yardım alan ve genelde eğitim düzeyi düşük olan vatandaşlar ile yabancı sığınmacıların ve genelde eğitim düzeyi daha yüksek olan GSS yaptıran vatandaşların görüşleri ile sınırlıdır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 21.0 (Statistical Package For Social Sciences) paket programı ile yapılmıştır. Bulgular, sosyal devlet uygulamalarının; cinsiyetlerine, medeni durumlarına, eğitim düzeyi ve uyruklarına göre değerlendirildiğinde; eğitim düzeyi düşük olan kesimin sosyal devlet uygulamalarını yeterli gördüğü, eğitim düzeyi yüksek olan kesimin ise sosyal devlet uygulamalarını yeterli görmediği saptanmıştır. Anahtar Kavramlar: Sosyal Devlet Anlayışı, Sosyal Devlet, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Sosyalizm.
Özet (Çeviri)
The understanding of the social state is a chain of social gains or losses that are so fragile that it can not be left to the enjoyment of power, and that develops and sprouts by the gains of the people, the cycle of supply and demand. In this research, the social assistance practices for reducing or eliminating income disparity such as poverty in the society, social assistance, social security, health, education in the prevention of income distribution injustice have been analyzed. In the formation of society, the influence of religion has been great throughout history. When Islam and socialism are compared; It was aimed at building on Islam's mercy and philanthropy, and socialism on social equality. The main purpose of this study is; In the extraordinary struggle that the society has today against the income inequality in the framework of the Social State Understanding, it is to investigate whether the social state practices that the state presents to the needy citizens are sufficient. The research findings for the purpose of the study are limited to the views of citizens who receive assistance from the Trabzon SYD Foundation and who generally have a low level of education, and citizens who have GSS with higher levels of education in general and foreign refugees. Survey method was used as data collection tool. Analysis of the data obtained in the study was made with SPSS 21.0 (Statistical Package For Social Sciences) package program were evaluated using the statistical package program. When findings are evaluated according to social state practices, gender, marital status, level of education and nationality, it was found that the people with low education level think that social state applications are sufficient and the people with high education level do not see social state applications adequately. Key Concepts: Social State Understanding, Social State, Social Assistance and Solidarity Foundation, Socialism.