Foucaultcu bir okuma ile siyasete katılıma dair ampirik bir değerlendirme: MCBÜ örneği
A foucaltian reading on political participation: An assessment at MCBU
  1. Tez No: 495734
  2. Yazar: DENİZ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı Michel Foucault'nun iktidar düşüncesini açıklarken kadın ve iktidar arasındaki ilişkiyi çözümlemektir. Siyasi iktidara olan bakış açımızı cinsiyet temelli geleneksel toplum yapısı ve kadına yöneltilen olumsuz özellikler etkilemektedir. Bu durum ve nedenleri birçok çalışmanın konusu olmuştur. Çalışma sonucunda, temel amaç cinsiyet ve siyasal iktidar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Değişkenler arasında anlamlı, olumlu bir ilişki bulunmuştur.Tezin amprik çalışma bölümünde Foucault'cu okumaların ortaya koyduğu toplumlar üzerindeki kontrol ve displin süreçlerinde ortaya çıkan yönetimsellik kavramının somut izdüşünlerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. İktidar anlayışı, üniversitedeki öğrencilerin gözünden iktidar, siyasi yapılanma içerisinde kadınlara bakış konularında genel bir tartışma sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to problematize the relationship between women and power based on the perspective Michel Foucault. People perspectives on political power has been negatively affected by gender based, traditional approaches versus the women, being the subject of numerous studies in the related fields. Henceforth, the study tackles with the relation ship with gender and political power. The study concludes that there is a meaningful and positive relationship between the variables inserted. The empirical part of the work set out an analysis whereby a Foucaultian reading of control discipline mechanisms along with the governmentality notion could be located. Political power notions, power, perspective on women participation are dealt from the perspective of university students.