Uzaktan çalışmanın Türkiye'deki çalışma hayatı üzerindeki etkisinin incelenmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research surveying the effect of telework on working life in Turkey
  1. Tez No: 495746
  2. Yazar: DEMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmada, uzaktan çalışanların veya uzaktan çalışma deneyimine sahip çalışanların, görüş ve deneyimlerinden faydalanılarak Türkiye'deki uzaktan çalışmanın çalışan için avantaj ve dezavantajlarının alt boyutları saptanmaya çalışılmış; uzaktan çalışmada dezavantajları avantaja dönüştüren temel faktörlerin belirlenmesi, uzaktan çalışmanın organizasyonel davranış açısından olumlu ve olumsuz yönlerinin saptanması, değerlendirilmesi ve yorumlanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda literatür taraması yapılmış ve öncelikle Türkiye'de uzaktan çalışmanın avantajları ve dezavantajları belirlenmiştir. Organizasyonel davranış ve insan kaynakları yönetimi ve fonksiyonları, uzaktan çalışma açısından ayrıntılarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation; the sub-dimensions of advantages and disadvantages of teleworking for the employee in Turkey are investigated qualitatively according to the experiences and remarks of the teleworkers. Determining, evaluating and interpreting; the major factors turning the disadvantage into an advantage and the positive and negative sides of teleworking with regard to organizational behaviour is aimed. The literature research is done accordingly and firstly the advantages and disadvantages of teleworking in Turkey is determined. Organizational behaviour and human resources management functions are discussed in terms of teleworking in detail.