İnsan kaynakları yönetimi ve örgütsel güven: Konuyla ilgili bir araştırma
Human resources management and organizational trust: A research on the subject
  1. Tez No: 495747
  2. Yazar: ESRA TAHMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tez çalışmasında insan kaynakları yönetimi uygulamalarının etkinliğinden duyulan memnuniyet ile örgütsel güven (kuruma güven) algısı arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Çalışmada öncelikle olarak insan kaynakları yönetimi kavramının tarihsel gelişimi, stratejik insan kaynakları yönetimi kavramının doğuşu, insan kaynakları yönetiminde etkinlik kavramı ve ölçüm metodolojilerine değinilmiştir. Daha sonra güven ve örgütsel güven kavramı, güven ve örgütsel güven modelleri, güven kavramının önemi ve ölçüm yöntemleri açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise insan kaynakları yönetimi uygulamalarının etkinliğinden duyulan memnuniyet ile örgütsel güven (kuruma güven) algısı arasındaki ilişkinin incelendiği, araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma 12 farklı sektörde faaliyet gösteren 15 işletmenin 140 çalışanına uygulanmıştır. Araştırma verileri işe alım, eğitim, ücret ve yasal haklar, performans yönetimi ve kariyer yönetimi alt boyutlarını içeren; insan kaynakları yönetimi uygulamalarının etkinliğinden duyulan memnuniyet anket formu ve örgütsel güven (kuruma güven) anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, frekans ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Ayrıca korelasyon analizi, basit regresyon analizi, çoklu regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve t testlerinden faydalanılmıştır.Araştırma sonunda insan kaynakları uygulamalarının etkinliğinden duyulan memnuniyet ve örgütsel güven (kuruma güven) arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca insan kaynakları alt uygulamaları ve örgütsel güven (kuruma güven) ile arasında da ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the level of satisfaction from the effectiveness of human resources management practices and organizational trust (institutional trust) is researched in this dissertation study. Historical development of the human resources management concept, emergence of the strategic human resources management concept, effectiveness concept in human resources management and measurement methodologies are primarily elaborated in the study. Consecutively, the concepts and models of trust and organizational trust as well as the importance and measurement methods of the concept of trust are explained in-depth. The last part of the study is allotted to the results of the research on the relationship between the satisfaction with the effectiveness of human resources management practices and perceived organizational trust (institutional trust). This research was applied to 140 employees of 15 enterprises operating in 12 different sectors. Research data are collected by means of a survey form for satisfaction from the effectiveness of human resources management practices and organizational trust (institutional trust) survey form that include the sub-dimensions of employment, education, wages and legal rights, performance management and career management. In the research, descriptive statistics, frequency and percentage distribution are used for data analysis. Furthermore, correlation analysis, simple regression analysis, multiple regression analysis, one-way analysis of variance (ANOVA) and t tests are benefited from. As a result of the study, a certain relationship is detected between the satisfaction from the effectiveness of human resources practices and organizational trust (institutional trust). In addition, another relationship was detected between the sub-applications of human resources and organizational trust (institutional trust), as well.