Lider-üye etkileşiminin örgütsel sinizme etkisinde psikolojik güvenlik algısının aracı rolü
The mediating role of psychological safety perception on the impact of leader-member exchange on organizational cynicsm
  1. Tez No: 819879
  2. Yazar: BÜŞRA ALAKEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Lider üye etkileşimi, lider ve takipçileri arasında geliştirilen yüksek kaliteli etkileşim, güven, beğeni ve karşılıklı saygı ile tanımlanmaktadır. Örgütsel sinizm, çalışanların örgütün hedeflerine, politikalarına ve değerlerine karşı olumsuz bir tutum sergilemesini ifade etmektedir. Psikolojik güvenlik algısı ise çalışanların bir ortamda kendilerini ifade etme, risk alma ve hata yapma konusunda güvende hissetme derecesini göstermektedir. Literatür incelemesi sonucunda lider üye etkileşiminin çalışanların örgütsel sinizm düzeyleri üzerinde negatif etkisinin olabileceği ve psikolojik güvenlik algısının bu ilişkide aracı bir etkiye sahip olabileceği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, işgörenlerin lider üye etkileşimlerinin örgütsel sinizm düzeyleri üzerinde etkisinin olup olmadığını ve psikolojik güvenlik algısının bu etki üzerinde aracılık rolünün bulunup bulunmadığını belirlemektir. Tez çalışması, literatür incelemesi ve araştırma bölümlerinden oluşmaktadır. Literatür incelemesinde çalışma kapsamında ele alınan tüm değişkenler açıklanmış araştırma bölümünde ise konuyla ilgili yapılan bir saha araştırmasının analiz ve bulgularına yer verilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama yöntemi ankettir. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ve Kocaeli illerinde çalışmakta olan 311 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda katılımcıların lider üye etkileşimlerinin örgütsel sinizm düzeyleri üzerinde negatif yönde etkisi olduğu ve psikolojik güvenlik algısının bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği bulunmuştur. Çalışmanın; lider üye etkileşimi, örgütsel sinizm ve psikolojik güvenlik algısı değişkenlerini birlikte analiz etmesi yönüyle mevcut yayınlardan farklılaşarak literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Leader-member exchange is characterized by solid interconnection, trust, admiration and mutual respect between the leader and her/his followers. Organizational cynicism expresses unfavorable attitude of employees towards the goals, policies and values of the organization. Psychological safety perception indicates the degree to which employees feel secure when expressing themselves, taking risks or making mistakes. Based on the literature review, it is evaluated that leader-member exchange can have a negative impact on employees' organizational cynicism, and psychological safety perception can bear an intermediary effect in this relationship. In this context, the basic purpose of this study is to determine whether the leader-member exchange of employees has an impact on their organizational cynicism levels and whether psychological safety perception owns an intermediary role on this effect. The research consists of theoretical and practical sections. In the theoretical section, all variables of the research are explained; afterwards, analyses and findings are presented in the practical section. Surveys are used as the data collection method in the research. The research sample consists of 311 white-collar employees working in the provinces of Istanbul and Kocaeli. As a result, employees' leader-member exchange is found to affect their organizational cynicism levels negatively and psychological safety perception has an intermediary role on this effect. It is considered that the research will contribute to the literature by differentiating from the existing publications in that it analyzes the variables of leader-member exchange, organizational cynicism and psychological safety perception together.