Fikir gazeteciliği ve Cumhuriyet gazetesi örneği
Opinion journalism and the case of Cumhuriyet newspaper
  1. Tez No: 495753
  2. Yazar: AYSUN KÖKTENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİYAZİ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Gazete insanların yaşamına girdiği 17. yüzyıldan beri toplumun bilgi, eğlence ve merak güdülerini gidermeye çalışırken diğer taraftan bilinçlendirme görevini de üstlenmiştir. Gazeteler bu işlevlerini yerine getirirken kendi içlerinde de bir takım yapılanmalara girerek değişik gazete türlerini oluşturdular. Oluşturulan bu gazete türlerinden biri de fikir gazeteciliğidir.“Fikir Gazeteciliği ve Cumhuriyet Gazetesi Örneği”adlı bu Doktora Tezi, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“Fikir Gazeteciliğinin Konumu ve Tarihsel Gelişimi”işlenmekte; fikir gazeteciliğinin tanımı, amacı ve özellikleri, tarihçesi ile diğer gazete türlerinden farklılığı ortaya konmaktadır. İkinci bölümün konusunu“ Cumhuriyet Döneminde Basın ve Yayınlanan Fikir Gazeteleri”oluşturmaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonraki Türk Basınında fikir gazetesi olarak tanımlanan gazeteler; Tek Parti Dönemi (1923-1946) ve Çok Partili Dönem (1946-1960) olmak üzere iki dönem halinde kronolojik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde Cumhuriyet rejiminin kurulmasına tanıklık eden ve yayın politikasını bu ideallerle biçimlendirerek, siyasi gündeme pozisyonu gereği bazen tanıklık, bazen de etki eden Cumhuriyet Gazetesi'nin 70 yılı araştırılmıştır. 1924-1994 yıllarını kapsayan bu süreç, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli siyasal dönemlerine koşut olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 17th century, the newspaper has entered into people's lives and has been trying to fulfill the people's need for information, entertainment and curiosity. Furthermore, it has taken on the task of raising awareness on significant issues. While the newspapers fulfilled these functions, they also have gone through structural specialization in themselves. One type of specialization in newspaper publishing is“Opinion Journalism.”This Doctoral Dissertation is titled“Opinion Journalism and The Case of Cumhuriyet Newspaper ”and consists of three parts. In the first chapter, titled“The Position and Historical Development of Opinion Journalism,”the definition, purpose, features, history of the idea of journalism and finally the difference of the opinion journalism from other types of newspapers are examined. The theme of the second chapter is“Press and Publishing Ideas in the Republican Period”. The newspapers that were published in post-Republican period were examined in two sections: the Single-Party Period (1923-1946) and the Multi-Party Period (1946-1960). The third chapter focuses on the 70 years history of Cumhuriyet newspaper, which witnessed the establishment of the Republican regime and shaped its publication policy parallel to the ideals promoted by the Republican regime. The Cumhuriyet occasionally affected, and sometimes influenced by the political agenda of its time. In line with the political developments in the Republic of Turkey, this dissertation examines the years 1924-1994, which contains very significant political developments in Turkish Republican history.