Hanefî hadis anlayışı açısından imam Tahâvî'nin Bedreddîn El-Aynî'ye yansımaları
In the way of hadis concept of hanafi, the influence of Tahawi on the Badraddin Ayni
- Tez No: 495757
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 507
Özet
Hanefî hadis anlayışı alanında önemli yaklaşım ve değerlendirmelerde bulunan Tahâvî'nin Şerhu meâni'l-âsâr'ı fıkhî konulara göre yazılmış eserlerden biridir. Önceki Hanefî imamlarının yöntemlerinden istifade eden Ebû Ca'fer, ihtilaflı hadisleri çözme hususunda bazı yöntemler geliştirmiş ve belli başlı prensipler ortaya koymuştur. Dolayısıyla ikinci asırda yaşayan Hanefî imamlarının hadislere olan yaklaşımını Tahâvî vasıtasıyla öğrenmek mümkündür. İşte bu çalışmada Hanefî hadis anlayışının bel kemiğini oluşturan Tahâvî'nin Bedreddîn Aynî'ye etkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda Bedreddîn Aynî'nin Tahâvî'den usûl, üslûp ve kaynak açısından ne kadar etkilenip etkilenmediği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tahawī's Sharhu maāni al-āsār, which is in important approaches and evaluations in the field of Hanafī hadith, is one of the works written according to the fiqh. Abu Cafar, who benefited from the methods of the previous Hanafī imams, has developed some methods for resolving controversial hadiths and has revealed certain principles. Therefore, it is possible to learn the approach of the Hanafī imams living in the second century to the hadiths through Tahawi. In this study, the influence of Tahawī on the Badraddīn Aynī, which is the backbone of the Hanafī hadith understanding, was examined. In this context, it was tried to show how much Badraddīn Aynī was influenced by Tahawī in terms of method, wording and source.