Pazar yöneliminin ürün inovasyonu üzerindeki etkisi, teknolojik yetenek ile çevre faktörlerinin rolü ve bir araştırma
Market orientation effect on product innovation, technological capability and environmental factors rols and a research
- Tez No: 495756
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmanın amacı, pazar yöneliminin ürün inovasyonu üzerindeki etkisini incelemek, bu etkide teknolojik yeteneğin aracılık rolü ve çevre faktörleri olarak ele alınan pazar türbülansı, rekabet yoğunluğu ve teknolojik türbülansın düzenleyici rolünü araştırmaktır. Pazar yöneliminin ürün inovasyonuna etkisi ve teknolojik yeteneğin aracılık rolünü teknoloji yoğunluğu sınıflandırılması çerçevesinde incelemektir. Araştırmada, yaygın olarak ürün inovasyonu yaptığı değerlendirilen ISO 1000'in 181 imalat işletmesinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Sonuç olarak pazar yöneliminin ürün inovasyonuna güçlü etkisinin olduğu belirlenmiştir. Pazar yönelimi boyutlarından müşteri ve fonksiyonlar arası koordinasyonun ürün inovasyonuna pozitif etkisinin olduğu görülmüştür. Pazar yöneliminin ürün inovasyonuna etkisinde teknolojik yeteneğin kısmi aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Teknolojik yeteneğin, pazar yönelimi boyutlarından müşteri yönelimi ve fonksiyonlar arası koordinasyonun ürün inovasyonuna etkisinde tam aracılık rolünün olduğu bulunmuştur. Çevre faktörlerinin, pazar yöneliminin ürün inovasyonuna etkisinde düzenleyici rolünün olmadığı belirlenmiştir. İşletmeler teknolojik yoğunluğu sınıflandırmasına göre incelendiğinde, teknoloji yoğunluğu düşük işletmelerde fonksiyonlar arası koordinasyonun, teknoloji yoğunluğu orta yüksek işletmelerde ise müşteri yönelimi ve rakip yöneliminin ürün inovasyonuna pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research effect of market orientation on product innovation. The aim of this study is also to research mediation role of mediation technological capability, environmental factors, which has market turbulance, technological turbulance and competitor intensity, investigate moderation role in this effect. Besides the aim of study is to search in the effect of market orientation by the classifying according to their technological density compatible with their operation area. As a result it is determined that there is strong effect of market orientation on product innovation. It is seen that there is positive effect of custumer orientation and interfunctional coordination, in terms of market orientation. It is determined that there is partial mediation role of technological capability in the effect of market orientation on product innovation. It is found that there is full mediation role in the effect of interfunctional coordination and customer orientation in terms of market orientation. It is determined that there is no moderation of environmental factors in the effect of market orientation on the product innovation. When companies are searched by classifying by according to technological density of their operation areas, it is determined that effect of interfunctional coordination on product innovation in the companies which have low technological density and the effect of customer orientation, competitor orientation on product innovation in the companies which have medium-high technology density industries are significant.